Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Na kraji 2. května odstartuje výstava o tramvajové babičce

30. 04. 2012

Náměstek hejtmana LK pro dopravu Martin Sepp (ČSSD), ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek a předseda občanského sdružení Boveraclub Tomáš Krebs zahájí 2. května v 15. 30 hodin ve vestibulu Krajského úřadu LK (U jezu,) v Liberci zajímavou výstavu nazvanou „Tramvaje v Libereckém kraji“.

Není obecně příliš známo, že na území našeho kraje má bohatou tradici nejen automobilový průmysl, ale již před mnoha desetiletími se zde vyráběla také kolejová vozidla včetně tramvají. Jejich stavbou se zabývala vagónka Bohemia, později Tatra v České Lípě, dnes pobočka nadnárodního koncernu Bombardier.

„Jedním z úspěšných výrobků, který se dodnes zachoval zásluhou Dopravního sdružení obcí Jablonecka, Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a především dopravních nadšenců z libereckého Boveraclubu, je tramvaj typu 6MT, která spatřila světlo světa v českolipské Tatrovce roce 1953, aby poté téměř dvacet let vozila cestující mezi dvěma největšími městy našeho kraje, Jabloncem nad Nisou a Libercem,“ uvedl Tomáš Krebs.

Po svém vyřazení z osobní dopravy sloužila tato tramvaj ještě několik let jako služební vozidlo libereckého dopravního podniku. Další dvě desetiletí pak přečkala coby exponát Technického muzea v Brně, odkud byla počátkem roku 2001 převezena zpátky do Liberce a podrobena náročné opravě.

„Díky tomu dnes mohou nejen Liberečané, ale i návštěvníci města tuhle tramvajovou „babičku“ znovu obdivovat v celé kráse. O vybraných státních svátcích se střídá na libereckých ulicích s druhým historickým exponátem, známou Boverou,“ zve na výstavu l další člen Boveraclubu Viktor Liška.

Výstava je pořádána resortem dopravy pod záštitou náměstka hejtmana Martina Seppa a za podpory kulturního fondu Statutárního města Liberce.

Vernisáže se zúčastní zástupci vedení Libereckého kraje, Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, Severočeského muzea, Pivovaru Konrad a občanského sdružení Boveraclub.

Výstava o na výstavku o historii staré více jak půl století bude přístupná po celý měsíc květen v pracovní  době Krajského úřadu LK, tj. od pondělí do pátku vždy od 8 hodin, v pondělí a ve středu až do 18.h., v úterý a čtvrtek do 17.h., v pátek do 16.h. (mimo státní svátky, tj. kromě 1. a 8.5.).

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588