Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Na kraji se školili pečovatelé kvůli možné pandemii
- 22. 09. 2009 00:00
[id:8773|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]
Česká asociace pečovatelské služby uspořádala včera pod záštitou hejtmana LK Stanislava Eichlera, v sídle v Krajském úřadu LK mezioborové školení poskytovatelů sociálních služeb.
„Akce se koná v celé České republice. Projekt má celostátně jednotnou strukturu a je zaměřen nejenom na dovednosti a znalosti pečovatelů, ale i doporučení pro domácnosti a uživatele sociálních služeb v souvislosti s očekávanou druhou vlnou mexické chřipky nebo jejích mutací,“ uvedla MUDr. Jana Bradáčová, MBA, garantka mezioborového vzdělávání z České asociace pečovatelských služeb.
Hejtman ve svém úvodním slově připomněl, že stoupá úloha sociálních služeb a zaměstnanců v přímé péči sociálních služeb v době pandemie a že v Libereckém kraji pracuje 1690 osob – sociálních pracovníků v přímé péči a poskytují péči jak v pobytových zařízeních, tak v terénních službách.
„V době pandemie je nutné, aby se sociální pracovníci důsledně řídili pravidly nutnými pro zamezení či omezení šíření infekce, míněno viru chřipky A H1N1, tedy prasečí chřipka, aby uměli chránit sebe sama a také své klienty. V tomto právě tkví úloha Vás, pracovníků sociálních služeb, na které spoléháme jakožto jedné z důležitých článků Pandemického plánu LK, I z tohoto důvodu má akce pořádaná Českou asociací pečovatelských služeb velký přínos.“ řekl hejtman.
S poskytovateli sociálních služeb se totiž počítá i v pandemickém plánu Libereckého kraje, který je součástí Havarijního plánu LK. Pandemický plán má za úkol zvládnout, zpomalit, omezit šíření infekce (obecně jakékoliv). V současné době se LK aktivně připravuje na pandemii prasečí chřipky. Pracovníci v přímé sociální péči jsou zařazeni i do očkovacího plánu proti pandemické chřipce. „Prozatím však nevíme, jakou zvolí ministerstvo zdravotnictví metodiku pro očkování a zda skutečně budou tito pracovníci očkováni,“ uvedla Jana Bradáčová.
Podle ní je to však potřebné, neboť sociální pracovníci pečují v převážné míře o osoby, které mají kromě sociálního handicapu i jiná onemocnění např. kardiovaskulární, dýchacích cest, imunitního systému, jsou tudíž velmi náchylné k infekcím a je nutné je chránit dodržováním hygienických opatření.