Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Na kraji už je k vidění fotografická výstava Zdi mezi lidmi

05. 03. 2012

 

Ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje, U Jezu, v Liberci lze od 1. března navštívit fotografickou výstavu nazvanou Zdi mezi lidmi.

Téměř dva roky, od července 2005 do dubna 2007, cestovali Alexandra Novosseloff a Frank Neisse po celém světě, aby podali svědectví o realitě těchto symbolů příkoří. Zaměřili se zejména na osm z nich, bezcitně postavené zdi, jež ignorují subtilitu lidské geografie, stejně jako často dramatické důsledky, které s sebou jejich stavba nese.

Plot mezi Spojenými státy a Mexikem má za cíl zabránit přílivu migrantů, potenciálních žadatelů o azyl. Stejným případem jsou španělské enklávy Melilla a Ceuta v Maroku, symboly bohatství v Maghrebu toužícím po lepších životních podmínkách. Elektrický plot v Kašmíru byl postaven v reakci na atentáty z 11. září 2001 ve snaze zabránit pronikání militantních džihádistů přicházející z Pákistánu. Zeď vystavěná mezi Izraelci a Palestinci chrání jedny a odděluje druhé.

Kromě hrozeb, o nichž přinášejí svědectví, jsou tyto zdi rovněž symbolem trvání konfliktů: demilitarizovaná zóna mezi Korejemi ilustruje dobu již minulou, dobu studené války. Uprchlíci ze Západní Sahary už více než třicet let žijí z mezinárodní podpory. Na Kypru síly OSN i nadále vytvářejí nárazník mezi řeckou a tureckou komunitou. A některé čtvrti v Belfastu jsou od sebe odděleny ploty vysokými až 9 metrů.

Výstava potrvá od 1. do 30. března 2012 a je přístupná v pondělí a ve středu od 8 do 18 hodin, v ostatní dny od 8 do 16 hod.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588