Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Na opatření k zadržení vody na Frýdlantsku připravuje kraj projekty na svých pozemcích

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 24. 04. 2019 00:00
  • Rozvoj
  • Sociální
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Liberecký kraj usiluje o dotaci na dva projektové záměry na zvýšení vodní retence krajiny na Frýdlantsku. Krajští radní včera schválili jejich přípravu do Operačního programu Životního prostředí 2014–2020 (OPŽP 2014–2020). Celkové náklady na oba projekty přesahují 18 milionů korun.

Pozemky, na kterých chce kraj podpořit hydrologickou funkci krajiny, má kraj ve svém vlastnictví a v současné době je spravuje Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant. Tuto lokalitu vybral kraj na základě analýzy, kterou vypracovala Agentura regionálního rozvoje spol. s r.o. a projednala ji s vedením školy. Kraj poté vybral 10 opatření z celkových 12 prověřovaných, které rozdělil do dvou projektů dle náročnosti přípravy a výše dotace. Připravované projekty nejsou v rozporu s územním plánem města Frýdlant.

První projekt s odhadovanými náklady ve výši 3.302.574 korun počítá s méně náročnými typy zásahů, přerušením odvodňovacího zařízení, vybudováním tůní a mokřadů a výsadbou zeleně, jako je například dub letní či vrba bílá. Měl by být dokončen v roce 2021.

Druhý projekt za 14.786.200 korun navrhuje do roku 2022 vytvořit čtyři malé vodní nádrže, odstranit stávající hnojiště a vybudovat větší vodní nádrž o ploše cca 1.600 m2 s bezpečnostním přelivem a výpustným zařízením.

„Oba projekty také prověří možnosti, jaká zvolit opatření pro likvidaci dnes již nevyužívaných a nepotřebných odvodňovacích staveb a jakým způsobem zvýšit zásoby vody v krajině,“ vysvětlil Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova

„U prvního projektu očekáváme stoprocentní dotaci z OPŽP 2014–2020. Druhý projekt je náročnější. Odhadovaný podíl kraje je 11.779.650 korun, zbývající peníze, doufám, obdržíme z evropských dotací,“ uzavřela Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

„Vedle akademických diskuzí bychom rádi ukázali konkrétní opatření, která lze uvést do praxe. Pokud o to budou stát vlastníci pozemků. Proto jsme vybrali místa, která jsou ve vlastnictví kraje tak, aby mohla sloužit jako vzor pro obce a zemědělce v regionu. Je to jedna z priorit, kterou jako kraj máme,“ uzavřel hejtman Martin Půta.

Youtube video

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky