Na semináři Institutu pro veřejnou správu bude přednášet také Lidie Vajnerová

25. 09. 2012

Statutární náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerová (SOS) bude ve čtvrtek 27. Září hostem semináře „Přímá volba starostů a prvky přímé demokracie v ČR“, který pořádá Institut pro veřejnou správu Praha ve školicím středisku v Benešově u Prahy (Ke Stadionu 1918). Lidie Vajnerová zde vystoupí v 11 hodin s příspěvkem „Ano rozšíření prvkům přímé demokracie v ČR, ale…“.

Institut pro veřejnou správu Praha pořádá tento seminář v souvislosti s uzákoněním přímé volby prezidenta a se schválením věcného záměru ústavní novely, podle níž by v některých obcích mohli lidé v budoucnu volit starosty a hejtmany v přímé volbě. Seminář bude věnován možným přínosům a potenciálním rizikům spojeným s případným zavedením přímé volby starostů do systému naší veřejné správy. V souvislosti s tímto stěžejním tématem se přednášející dotknou i některých dalších prvků přímé i nepřímé demokracie v naší veřejné správě, jako je např. využívání referenda na úrovni obcí či krajů. Kromě politologických a legislativních aspektů se seminář zaměří i na rovinu politické komunikace. Se svými příspěvky vystoupí představitelé územních samosprávných celků, institucí, které je zastřešují, zástupci Ministerstva vnitra a Parlamentu ČR, odborníci z akademické sféry a další osoby, kterých se uvedená problematika dotýká.

Program semináře:

9:00 Slavnostní zahájení semináře

9:20–9:45 Základní a příbuzné aspekty přímé volby a jejich dopad na demokracii v ČR

JUDr. Stanislav Polčák, poslanec Parlamentu České republiky

9:45–10:15 Legislativní úprava přímé volby starostů

JUDr. Václav Henych, odbor všeobecné správy, Ministerstvo vnitra ČR

10:15–10:45 Když přímá volba prezidenta, tak i hejtmanů a starostů

Ing. Roman Línek, MBA, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje

10:45–11:00 Přestávka na kávu

11:00–11:30 Ano rozšíření prvkům přímé demokracie v ČR, ale…

Ing. Lidie Vajnerová, MBA, statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje

11:30–12:00 Přímá volba – posílení mandátu a pozice starosty při naplňování jeho volebního programu?

Jaroslav Hložek, místostarosta města Slaný

12:00–12:30 Přímá volba starostů jako opravdové prosazení vůle občanů

Ing. Josef Bartoněk, předseda Sdružení místních samospráv

12:30–13:30 Přestávka na oběd