Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Na sklářské slavnosti vzpomenou zakladatele osady na Kristiánově 

Bc. Lenka Klimentová

odborný zaměstnanec

  • 23. 08. 2018 00:00

Sdílet článek

Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie hned 1. září od 9 hodin.  Na ploše původních 24 jiter a 205 sáhů se můžete těšit na stánky se skleněným a bižuterním zbožím, uvidíte ale také mistry skláře přímo při práci – bude se tavit a foukat sklo, u Kopalova mačkadla vyrábět bižuterní kameny. Předvádět se bude tažení skleněných figurek či vinutých perlí u kahanu, zdobení skla, výroba skleněné bižuterie či různých módních doplňků.

Připravena je také široká nabídka tvůrčích dílen, kde si budete moci například navléknout šňůrku korálků nebo ušít originální šperk z drobných perliček. Novinkou bude skládání společné mozaiky ze skleněných střípků, do kterého  se mohou zapojit malí i velcí. Na děti čeká hledání pokladu čaroděje Tamanna nebo projížďky na koni, ty šikovné a odvážné si pod dozorem členů Horské služby Bedřichov budou moci vyzkoušet slaňování přes Kamenici. „Slavnost začíná v 9 hodin, vlastní program pak od 9,30 uctěním památky zakladatele sklářské osady Johanna Leopolda Riedla na místním hřbitově a následnou mší. V kulturním programu se budou celý den střídat folklórní soubor Horačky z Českého Dubu, Swing Grass Revival a oblíbené divadlo Toy Machine se svou původní pohádkou o kristiánovském čaroději Tamannovi,“ řekla pořadatelka Marie Víšková z jabloneckého muzea. Od rána budou probíhat také komentované prohlídky vedené muzejními kurátory, kteří zájemce provedou nejen Liščí boudou, ale celou osadou.

Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma. 

9.00 začátek

9.30    uctění památky zakladatele sklářské osady na lesním hřbitově

10.00     mše svatá

11.00    Swing Grass Revival

11.30    pohádka kočovného divadla Toy Machine

12.00    folklorní soubor Horačky

13.00    Swing Grass Revival

13.30     pohádka kočovného divadla Toy Machine

14.00     folklorní soubor Horačky

14.30     pohádka kočovného divadla Toy Machine

15.00     Swing Grass Revival

16.00     konec

Na Kristiánov se návštěvníci dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách. V den slavnosti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích.

Sklářská osada Kristiánov byla založena Johannem Leopoldem Riedelem roku 1774. Sklářskou pec tu poprvé roztopili na Tři krále (6. ledna) 1776 a jeho potomci huť provozovali až do roku 1887, tedy přesně 111 let. Zpočátku se zde vyráběly zejména číše a pohárky z dutého skla, holby, lékárenské lahvičky, flakonky a lustrové ověsky, v 19. století se staly hlavním artiklem mačkářské tyče, trubičky a tyčinky pro výrobu bižuterie. Specialitou byly tzv. "tutny", duté trubice, které sloužily jako polotovar pro výrobu skleněných náramků - banglí.

Do dnešní doby se z tehdy významné sklářské osady zachovalo pouze jediné stavení sloužící původně pro ubytování sklářů, později jako hospoda a rekreační zařízení, tzv. Liščí bouda. Dnes je ve správě Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a před dvěma lety prošla kompletní rekonstrukcí. Její součástí bylo vytvoření nových expozic, malého naučného okruhu po zaniklých stavbách osady a naučné stezky spojující významná místa spojená s místní sklářskou tradicí na trase mezi Kristiánovem a hlavní budovou Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Zdroj: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky