Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Na válečné veterány dnes vzpomínali u pomníků i v kasárnách

Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 10. 11. 2017 00:00

Sdílet článek

Hned na třech místech v Liberci si dnes nejen vojáci, ale i hasiči, policisté, zdravotničtí záchranáři i zástupci samospráv připomněli památku válečných veteránů.  Právě 11. listopad je vzpomínkou na hrdiny, kteří bojovali či padli v 1. světové válce. Vzpomínkových akcí se zúčastnil také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Při této příležitosti udělil příslušníkům IZS jedenáct Záslužných medailí a předal prapor Rotě aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Libereckého kraje.

Uctění pohřbených vojáků a položení květin zahájila pietní vzpomínka u Památníku padlých v
1. světové válce na vojenském hřbitově v Ostašově. Minutou ticha přítomní vzpomněli na padlé vojáky také u Památníku padlých v Ruprechticích.

Den veteránů pokračoval v kasárnách 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany, kde se konal slavnostní nástup. Hejtman Martin Půta při této příležitosti udělil Záslužné medaile IZS Libereckého kraje I. a II. stupně. Za záchranu lidského života medaili I. stupně z jeho rukou převzali policisté pprap. Luboš Fort, pprap. Tomáš Horáček, prap. Jan Kohoutek a pprap. Václav Serdel. Záslužné medaile II. stupně za provedení zásahu při požáru objektu Severochema dne 29. května 2017 předal hejtman hasiči ppor. Ing. Romanu Koželuhovi, nprap.. Pavlu Slavíkovi, pprap. Danielu Svobodovi, nstržm. Michalu Stejskalovi a nstžm. Martinu Hodačovi. Dvě medaile II. stupně za dlouhodobou spolupráci a pomoc složkám IZS Libereckého kraje hejtman udělil pplk. Ing. Marku Purmenskému a policistovi nprap. Jaroslavu Balatkovi.

Současně hejtman předal prapor Rotě aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Libereckého kraje, která nese název po hrdinovi z 2. světové války, plk. Čestmíru Šikolovi, rodákovi z našeho kraje.

„Mám radost z toho, že Rota aktivních záloh Libereckého kraje ponese od dnešního dne čestný název právě po Čestmíru Šikolovi, vlastenci a hrdinovi, který v pravý okamžik nezaváhal a neváhal nasadit svůj život v boji za naši svobodu,“ řekl při slavnostním nástupu Martin Půta.

Ocenění za dlouhodobou a významnou spolupráci přezval z rukou zástupce České obce legionářské, jednota Liberecký kraj i hejtman Martin Půta.

Proslov hejtmana Martina Půty:

Vážené dámy, vážení pánové, pane plukovníku, příslušníci 31. pluku radiační chemické a biologické ochrany, příslušníci Roty aktivních záloh, vážení oceňovaní, 

Dnes si připomínáme nejen konec I. světové války, kdy 11. listopadu 1918 francouzský maršál Foch [foš] podepsal v železničním vagónu na francouzském území příměří s poraženým Německem císaře Viléma. Připomínáme si všechny české a slovenské válečné veterány, kteří na bojištích celého světa bojovali a také umírali za naši svobodu a samostatnost. To oni nasazovali vlastní životy a zdraví, to oni prošli válečným peklem. Jejich hroby jsou daleko od domova, do kterého se nikdy nevrátili. Na nás nyní je, abychom měli jejich činy na paměti a na jejich odvahu a oběti nezapomínali.

V České republice má Den válečných veteránů své místo v kalendáři od roku 2001. Dnešní den zároveň připomíná jejich životy a my na jejich skutky, činy a zásluhy nesmíme zapomínat. Vždyť jen v Libereckém kraji je na 400 pietních míst a téměř 600 válečných hrobů s celkem 11 tisíci obětmi. Jsem rád, že se takováto slavnostní a vzpomínková setkání konají, a že můžeme společně vzdát úctu našim dávným i novodobým hrdinům.

Mezi takové hrdiny patřil i plukovník Čestmír Šikola, rodák z Mukařova, který žil většinu života na Malé Skále v našem kraji. Čestmír Šikola byl jako dvacetiletý zatčen Gestapem při studentských protestech 17. listopadu 1939 zatčen Gestapem, po svém propuštění uprchnul na Slovensko, odkud se přes Maďarsko, Turecko a Sýrii dostal do Francie, kde byl v Agde 6. března 1940 prezentován do československé zahraniční armády. Ve funkci polního pozorovatele se účastnil ústupových bojů o Francii. Po pádu Francie byl 13. července 1940 evakuován do Anglie.

V Anglii prošel výcvikem na radistu a v dubnu 1944 seskočil na území protektorátu jako radista výsadkové skupiny Clay, v níž působil jako radista. Po roce 1948 vedl Čestmír Šikola další válku, tentokrát tichou a nerovnou. Pro nastupující komunistickou diktaturu se stal nepohodlným, byl zatčen a prokurátorem odsouzen k dvouapůlletému těžkému žaláři. Po propuštění se vrátil na Malou Skálu, které zůstal až do své smrti věrný. Vzpomínku na něj tam najdete v podobě pamětní desky umístěné na jeho rodném domě. 

Když se plukovníka Čestmíra Šikoly po jeho rehabilitaci ptali na to, zda i dnes by se mezi mladými lidmi našli jeho následovníci, odpovídal následovně: „Sice se říká, že naši mladí cítí některé věci jinak, ale když dojde k silně vyhraněné historické události, která je důležitá pro další existenci národa, vidíte věci jinak. Věřím, že lidé by do toho šli stejně tak, jako my…“

Mám radost z toho, že Rota aktivních záloh Libereckého kraje ponese od dnešního dne čestný název právě po Čestmíru Šikolovi, vlastenci a hrdinovi, který v pravý okamžik nezaváhal a neváhal nasadit svůj život v boji za naši svobodu.

Vojáci a váleční veteráni nejsou jen hrdinové plni odvahy, odhodlání a přesvědčení postavit se za správnou věc, jsou také lidmi, kteří cítí strach a nejistotu. To, co je žene k činům, díky kterým si je připomínáme, je to, co z nich dělá nezapomenutelné a následování hodné. Takoví jste i vy, vojáci Armády České republiky. Oceňuji vaše nasazení a úsilí, se kterým cvičíte a získáváte potřebné dovednosti, děkuji Vám za odvahu a za srdce, se kterými jste připraveni plnit bojové úkoly v nebezpečných oblastech světa, všude tam kde je i dnes nutné bojovat s těmi, kteří nenávidí naše hodnoty a usilují o naši svobodu a bezpečí. Naši úctu a poděkování v tento vzpomínkový den si zaslouží nejen váleční veteráni, ale i vy.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky