Nad Novým Borem zazaří skleněná hvězda

• 09. 06. 2009 00:00

[id:8233|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

V Novém Boru se ve dnech 17.-21.června uskuteční jubilejní desáté setkání International glass sympozium (IGS). Jeho tradici založila v roce 1982 a.s.Crystalex, která tehdy poprvé pozvala do svých sklářských provozů výtvarníky a designery z celého světa, aby za asistence zdejších sklářů zrealizovali své návrhy a nápady. V tříletých intervalech se v průběhu téměř třiceti let vystřídalo na IGS již více než pět set umělců.

Letošní krach Crystalexu Nový Bor hrozil tím, že jubilejní desáté setkání se neuskuteční. Iniciativy se však chopilo přímo město Nový Bor, které za spolupráce s firmami Ajeto Lindava, Sklárna Slávia Nový Bor, TGK Skalice u Č.Lípy, VOŠ sklářská a SOŠ Nový Bor a Egermann Nový Bor vytvořilo potřebné zázemí pro desáté setkání.

Vedle zahraničních sklářů se letos představí především skláři spjatí s novoborským prostředím. Jedním z cílů je i přítomnost mladých výtvarníků a studentů sklářských oborů vyšších a vysokých škol.

Práci všech bude moci veřejnost sledovat přímo v hutních provozech v sobotu 20.června. Na závěr sympozia bude tradičně vernisáž výstavy nově vzniklých prací, která zůstane otevřena až do konce srpna. Veřejnost se tak bude moci seznámit  s pracemi světoznámých tvůrců a skutečných klasiků z domova i zahraničí. Pořadatelé IGS 2009 chtějí zároveň svět ubezpečit, že české sklo má stále mimořádné zázemí a sklářská oblast Nového Boru skýtá další možnosti.

Souběžně s IGS proběhnou na náměstí Míru v Novém Boru tradiční Sklářské slavnosti s bohatým kulturním programem a prodejní nabídkou sklářských výrobků.

PROGRAM  X. IGS

21. 6.

vernisáž výstavy výsledků X. IGS

Galerie Ajeto, TGM 805

Výstava výsledků X. IGS bude bude pro veřejnost otevřena od 22. 6. 2009 do 31. 8. 2009.

další akce probíhající v Novém Boru současně s IGS

KUČEROVCI

Ahmed má hlad

BACKWARDS (revival Beatles)

Na náměstí Míru bude součaně probíhat prezentace sklářských firem, ukázky sklářského

řemesla a prodej výrobků.

Občerstvení je zajištěno formou stánkového prodeje.

Vážení kolegové novináři!

Oznamuji Vám, že tiskovka k X. International glass sympoziu – IGS 2009 v Novém Boru se koná v pátek 19.června t.r. od 10 hodin v zasedací místnosti ve 3 patře Městského úřadu Nový Bor na nám.Míru.

Pokud budete mít zájem natáčet přímo v hutních provozech, tak v pátek se začne foukat a tvořit od 7 hodin a končit se bude kolem 15 hodin.V sobotu je stený časový program, ale vstup do hutních provozů již bude omezen.

Veškeré dotazy směřujte na aforgacova@novy-bor.cz  mob.605905530 a svaldman@novy-bor.cz mob.602145232

Těšíme se na Vaši účast.

Stanislav Valdman