Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Národního památkový ústav v Liberci vydal nové odborné publikace

19. 12. 2014

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci ve spolupráci s Libereckým krajem uvedl na trh dvě nové publikace, které zájemcům přibližují památkový fond v Libereckém kraji.

Po roční přestávce se na pulty knihkupectví dostává třetí (a závěrečný) díl Soupisu nemovitých památek okresu Liberec a po dvouleté odmlce druhý díl monografie mapující technické památky na Českolipsku.

Soupis nemovitých kulturních památek okres Liberec připravil kolektiv autorů Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci a územní památkové správy na Sychrově. Stejně jako v případě prvních dvou dílů seznamuje širokou veřejnost s bohatým a rozmanitým fondem kulturních památek nacházejících se v částech obcí abecedně řazených od Ludvíkova pod Smrkem až po Žibřidice. Čtenáři se dozví informace o několika zámeckých areálech – např. Lemberku, Sychrovu, Novém Falkenburku, kostelích a dalších architektonicky hodnotných památkách – od lidových staveb až po zástupce moderní architektury, ale i sochařských dílech či drobných památkách v krajině. Nechybí ani významné archeologické lokality – např. v Předláncích a Příšovicích. U každé obce je nastíněn její historický vývoj doplněná o současné a historické mapy.

 

Soupis nemovitých kulturních památek Libereckého kraje. Okres Liberec, vydal NPÚ, ÚOP v Liberci ve třech svazcích řazených abecedně podle částí obce: I. díl A–L, II. díl věnován městu Liberec, III. díl Lu–Ž. Celkem 680 plnobarevných stran je věnováno téměř 600 památkám a jejich areálům zapsaným v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Anotace k jednotlivým objektům doplňují fotografie a současné i historické mapy. K dostání v knihkupectvích, distribuci zajišťují Knihy 555.

 

Publikace Miroslava Kolky Technická zařízení na vodní pohon v Dubé, Doksech a okolí navazuje na předcházející monografii, která mapovala tato zařízení na Cvikovsku a vyšla v roce 2012. Jedná se o identifikaci všech staveb a vodních děl v terénu a zpracování veškerého dostupného archivního materiálu včetně historické plánové dokumentace, dobových fotografií a pohlednic. Dokumentovány byly například unikátní skalní výpusti rybníků středověkého původu, nejstarší datovaný náhon se skalní štolou v Čechách v Rozprechticích u Dubé (1528), intaktně zachované mlýnské hranice, cenné zařízení zdejších mlýnů, pil a zejména čerpací stanic vodovodů a další pozoruhodné objekty.

 

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588

Zadejte text

Další zprávy

Aktuálně z Facebooku

Aktuálně z Twitteru

Youtube

SoundCloud

Nejbližší akce