Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nejlepší knihovnice Libereckého kraje jsou z Nového Oldřichova, Semil a České Lípy, nejlepší knihovny Noviny p. R., Plavy, Bílý Kostel a Lomnice n. P.

18. 12. 2014

Stalo se již tradicí, že se v Krajské vědecké knihovně v Liberci v předvánočním čase scházejí knihovnice a knihovníci Libereckého kraje. Ani letos tomu nebylo jinak. Více než 70 knihovníků a zástupců obcí se sešlo v liberecké knihovně v úterý 9. prosince.

K tradičním pořadatelům - Regionální organizaci Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) a KVK v Liberci tentokrát přibyl ještě další – Liberecký kraj. Poprvé se totiž udělovaly ceny nejlepším knihovnám Libereckého kraje. Vyhlašovatelem nové soutěže "Nejlepší knihovna Libereckého kraje" je Liberecký kraj ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, pod záštitou statutární náměstkyně hejtmana pověřené řízením resortu cestovního ruchu, památkové péče a kultury Hany Maierové.

„ Oceněné knihovny,(vždy jedna z každého okresu Libereckého kraje) jednou za dva roky obdrží diplom a finanční odměnu ve výši 10.000 Kč. Nebyla to však jediná ocenění, která se ten den předávala. Regionální organizace SKIP Libereckého kraje již potřetí předala ocenění nejlepším knihovnicím/knihovníkům našeho kraje,“ připomněla ředitelka KV Blanka Konvalinková.

„Sozutěž budeme pořádat v dvouletých cyklech, na příští rok se chystáme  ocenit nejlepší kronikáře celého Libereckého kraje,“ doplnila statutární náměstkyně hejtmana LK  Hana Maierová.

 

Nejlepší knihovna Libereckého kraje

Z každého okresu Libereckého kraje byly v souladu s pravidly soutěže nominovány knihovnami pověřenými výkonem regionálních funkcí v daném okrese na cenu tři knihovny.

Z nich soutěžní komise složená ze zástupců z pověřených knihoven KVK v Liberci a Libereckého kraje vybrala čtyři vítězné knihovny.

Všechny nominované knihovny převzaly z rukou náměstkyně hejtmana PhDr. Hany Maierové, ředitelky KVK v Liberci Mgr. Blanky Konvalinkové, vedoucího Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu KÚ LK Mgr. Martina Nechvíle a předsedkyně Regionální organizace SKIP PhDr. Dany Kroulíkové pamětní listy a knižní dary. Vítězné knihovny převzaly diplom a odměnu ve výši 10.000 Kč.

Diplom "Nejlepší knihovna Libereckého kraje" a odměnu 10 000 Kč získaly:

Místní knihovna v Novinách pod Ralskem - Českolipsko

Obecní knihovna Plavy - Jablonecko

Místní knihovna Bílý Kostel nad Nisou - Liberecko

Městská knihovna Lomnice nad Popelkou – Semilsko

 

Příklad dobré práce z Bílého Kostela

Za všechny oceněné knihovny si přibližme práci v malé knihovně v Bílém Kostele. Za oceněním podle starosty města Jiřího Formánka  stojí  zcela jistě pětatřicetiletá záslužná a bezvadná práce knihovnice Evy Marečkové.

Diplom převzala  knihovnice   Eva Marečková společně s panem starostou  Jiřím Formánkem.

za nejlepší knihovnu Libereckého kraje v roce 2014.

Místní knihovna byla vybrána na základě kvalit, které nabízí svým čtenářům, občanům Bílého Kostela nad Nisou.

„Ač vesnická knihovna, může se pochlubit mnoha službami pro své čtenáře jako je on-line katalog, webové stránky, příjemné bezbariérové prostředí, veřejný internet, vyšší výpůjční doba. Také veliký soubor knih, který je stále doplňován nákupem nových, ale také výpůjčkami z krajské knihovny, ocenila hodnotitelská komise při výběru naší knihovny,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana paní PhDr. Hany Maierové

Za úspěchem knihovny stojí podle starosty Formánka bezesporu paní knihovnice Eva Marečková, která je tělem i duší  knihovny již velkou řádku let.

„Mnoho lidí z obce má tuto dámu neodmyslitelně s knihovnou spojenou, paní Eva  vždy ochotně vycházela a vychází vstříc požadavkům čtenářů. Po dlouhá léta svým nasazením a zápalem jde s dobou a  snaží se nabídnout ty nejlepší služby,“ vysvětlil starosta

Ocenění si velice vážíme a jsem rád, že se Liberecký kraj rozhodl takováto ocenění udělovat. Práce knihovnic na malých vesnicích je provázena velkou láskou. Věnují tomu mnoho času. V našem případě knihovnice paní Eva Marečková to má dalo by se říct i jako životní poslání. Mnoho generací v Bílém Kostele si jí spojuje s naší knihovnou,“ doplnil.

 

Výsledky ankety  Knihovník / Knihovnice roku 2014

Regionální organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků Libereckého kraje již potřetí udělovala ocenění nejlepším knihovnicím / knihovníkům, kteří v uplynulém období dosáhli výjimečných výsledků v knihovnách Libereckého kraje, realizovali zajímavou aktivitu nebo se trvale věnovali činnostem, které přispěly k rozvoji obce nebo knihovnictví samotného.  Cílem a smyslem tohoto projektu je upozornit veřejnost na osobnosti, které za těmito aktivitami stojí a poděkovat jim za jejich práci.  Soutěž byla opět vyhlášena ve dvou kategoriích 

Knihovník / Knihovnice roku a Celoživotní přínos knihovnictví v Libereckém kraji.

Rovněž i letos byla cena vyhlášena a udělena pod záštitou náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro řízení cestovního ruchu, památkové péče a kultury PhDr. Hany Maierové. Návrhy zasílali především knihovníci, nechyběly ani hlasy starostů jednotlivých obcí, kteří ukázali, že si dobré práce v knihovnách váží.

Nominováno bylo celkem 14 knihovnic a knihovníků. Náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro řízení cestovního ruchu, památkové péče a kultury PhDr. Hana Maierová, ředitelka KVK Liberec Mgr. Blanka Konvalinková a předsedkyně SKIP Libereckého kraje PhDr. Dana Kroulíková předaly cenu Knihovnice Libereckého kraje roku 2014   - za celoživotní přínos knihovnictví v Libereckém kraji

paní Haně Lupínkové z Místní knihovny Nový Oldřichov a paní Miroslavě Vrbenské z Městské knihovny v Semilech.

Nositelkou ceny Knihovnice Libereckého kraje roku 2014 se stala paní Mgr. Zdeňka Stromková z Městské knihovny v České Lípě.

Oceněné knihovnice společně s diplomem obdržely od Regionální organizace SKIP věcný dar v hodnotě 1.000 Kč. Velké uznání a poděkování za obětavou práci, která je v dnešní společnosti velice potřebná, si však nepochybně zaslouží všichni nominovaní.

V odpoledním programu setkání knihovníků ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny v Praze PhDr. Vít Richter nastínil v přednášce Perspektivy a trendy oboru knihovnictví, jaké budou (možná?) knihovny za 30 let.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588

Zadejte text

Další zprávy

Aktuálně z Facebooku

Aktuálně z Twitteru

Youtube

SoundCloud

Nejbližší akce