Nejlepší kroniky v Libereckém kraji mají v Dubé a Turnově

14. 09. 2015

Nejlepšími kronikami se mohou pochlubit v Dubé a v Turnově. Odborná porota je vybrala za vítěze Soutěže o nejlepší kroniku v Libereckém kraji, která se koná jednou za dva roky. Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 17 měst a obcí.

Kronikáři s kronikami soutěžili ve dvou kategoriích, rozdělených podle velikosti přihlášené obce. Mezi obcemi do 2000 obyvatel o vítězství usilovalo celkem 12 soutěžících, mezi kterými převažovali účastníci ze Semilska. V kategorii obcí nad 2000 obyvatel bylo letos přihlášeno pět soutěžících.

„Kroniky jsou velmi důležitou součástí historie obcí a jejich tvůrci, tedy kronikáři, dělají obzvlášť významnou činnost. Jejich práce je obdivuhodná a každý své kronice vtiskne něco originálního. Jejich trpělivou práci obdivuji a nesmírně si ji cením,“ řekl při vyhlášení hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Za Dubou si cenu odnesl kronikář Kamil Matějovič, kterého doprovodila starostka obce Zdeňka Šepsová. Pomyslné 2. místo mezi obcemi do 2000 obyvatel obsadily Loučky ze Semilska a třetí místo Horní Branná, rovněž ze Semilska.

Cenu pro Turnov, který zvítězil v kategorii obcí nad 2000 obyvatel, předala radní pro školství LK Alena Losová kronikářce Alžbětě Kulíškové a Pavlu Charouskovi, který zajišťuje obrazovou část kroniky. Spolu s nimi cenu převzal i starosta Turnova Tomáš Hocke. Druhou pozici obsadila Lomnice nad Popelkou a třetí Železný Brod.

Dubá – Kamil Matějovič

Pětaosmdesátiletý Kamil Matějovič začal přispívat do dubské kroniky v roce 1954, když nastoupil do místní školy jako učitel výtvarné výchovy. „Dubá tehdy kroniku neměla a požádali mě, abych napsal retrospektivu. Poslední zápisy pocházely z období do roku 1945. Něco jsem tehdy napsal, odevzdal to na městský národní výbor a opět nastalo období bez kronikáře, žádného neustanovili,“ popsal Kamil Matějovič. Opět se k psaní kroniky dostal v roce 1978, kdy před tím období osmi let, mapoval někdo jiný. Od tohoto roku se však role kronikáře ujal naplno a o zápisy o významných i méně významných událostech se staral až dosud. Za vzornou péči o kroniku mu také v roce 2000 udělili Cenu města Dubá.

„Máme obrovské štěstí, že pana Matějoviče máme. Poctivě chodí na všechna veřejná zasedání a píše o každé události, která se u nás koná,“ chválila při vyhlášení svého kronikáře starostka obce Zdeňka Šepsová. Bohužel vyhlášení soutěže o nejlepší kroniku Libereckého kraje byla poslední významnou akcí, které se Kamil Matějovič zúčastnil. Z Dubé přišla smutná zpráva o jeho náhlém úmrtí. Kamil Matějovič nečekaně odešel v sobotu 12. září 2015.

Turnov – Alžběta Kulíšková, Pavel Charousek

Alžběta Kulíšková píše turnovskou kroniku třetím rokem. „Pracuji jako historička v muzeu a byla jsem před třemi lety oslovena, zda bych nemohla kroniku psát. Nejprve jsem říkala, že v žádném případě, ale nakonec jsem se nechala přesvědčit. Nyní jsem ráda, že jsem to zkusila a nehodlám to vzdát,“ řekla Alžběta Kulíšková. Podle svých slov se snaží zaznamenávat vše, o čem se dozví. „Překvapilo mě, jak málo lidí zastupujících místní organizace a spolky využívá možnost nechat do kroniky zaznamenat nějakou událost, tak se to snažím postupně měnit,“ podotkla Kulíšková.

Pavel Charousek se stará o obrazovou část kroniky od roku 2000, kdy zemřel jeho předchůdce. „Má profese novináře mi umožňuje být všude, a tak se to, čím se živím, s kronikářstvím výborně slučuje,“ objasnil Pavel Charousek.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz