Nová publikace „Historie železniční dopravy v Libereckém kraji 1859-2009“ je na světě

28. 01. 2010

V pořadí již čtvrtou publikaci (Dopravní politika Libereckého kraje 2004, Vznik autoškol v Libereckém kraji  a Letiště Libereckého kraje), tentokrát přibližující část historie železniční dopravy, vydal koncem loňského roku 2009 Liberecký kraj ve spolupráci s přednostou lanové dráhy ČD a.s. Ještěd Pavlem Vurstou. Publikace nazvaná „Historie železniční dopravy v Libereckém kraji 1859 – 2009“ byla dnes za účasti autora slavnostně pokřtěna náměstkem hejtmana pro doprava Martinem Seppem,

„Libereckému kraji patří prvenství ve vydání takové publikace o železničních tratí v České republice. Myslím, že i tím můžeme také přispět k propagaci ekologicky šetrné železniční dopravy v budoucnu,“ řekl náměstek hejtmana.

Záměrem odborníků přes dopravu bylo vydat publikaci přijatelnou pro široký okruh zájemců, kterým by mohly nové informace přinést nejen rozšíření znalostí v této oblasti, ale i radost z fotografií znázorňující historii i současnost na železnici. Podle Petra Neumana z Odboru dopravy Libereckého kraje a zaníceného fandy železniční dopravy sehrály velkou roli při realizaci tohoto projektu skutečnosti, že právě území Libereckého kraje patřil a i v současné době patří mezi oblasti s hustou železniční sítí a i to, že byl Liberecký kraj vybrán jako oficiální místo, kde byl ukončen parní provoz celé železniční síti tehdejšího Československa.

Jsem velice potěšen, že se podařilo tento projekt zrealizovat a že jsem mohl spolupracovat s takovým odborníkem jako je právě Pavel Vursta, který jako autor textů vdechl publikaci život,“ řekl Petr Neuman.

Dodal, že autorství mnoha knih vydaných v souvislosti s různými výročími železničních tratí a spoluautorství jako je kniha „Stalo se na severu Čech 1900/2000“ nebo „Kouzlo starých pohlednic Liberecka“ patří právě Pavlu Vurstovi, který je mezi odborníky známý jako velký znalec této tématiky.

Tato publikace je součástí propagačního a odborného materiálu Krajského úřadu Libereckého kraje, je neprodejná a měla by posloužit nejen laické veřejnosti, ale i jako studijní materiál odborníkům, školám či sběratelům. Text v publikaci mapuje volnou a srozumitelnou formou počátky vzniku železnic u nás a v jednotlivých kapitolách popisuje všechny hlavní i vedlejší tratě Libereckého regionu.

„Zohledněny jsou i základní informace o výstavbách jednotlivých tratí a okamžiky slavnostních zahájení provozu i o zrušených železničních tratích, o ukončení parního provozu, o jízdních řádech, peážní dopravě i o výhledu do budoucna,“ řekl Pavel Vursta s tím, že nechybí ani téma o liberecké lanové dráze na Ještěd, která je součástí železniční sítě na našem území a na níž řadu let působí jako přednosta stanice.

Všichni čtenáři jistě ocení doprovodný obrazový materiál, především pak historické snímky a dokumentace, které jsou ve velké většině publikovány poprvé. Tento materiál je z archívu autora a od spolupracujících odborníků a sběratelů.

Publikace „Historie železniční dopravy v Libereckém kraji 1859 – 2009“ je tištěna na kvalitním křídovém papíře o formátu A4 s předmluvou náměstka hejtmana Libereckého kraje Martina Seppa. Pro zájemce je zdarma k dispozici na odboru dopravy Krajského úřadu v Liberci.