Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Nová výstava na Vísecké rychtě přiblíží, jak se pracovalo na polích

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 19. 10. 2021 17:41
  • Kultura

Sdílet článek

Práce na poli. Tak se jmenuje nová venkovní expozice skanzenu Vísecká rychta v Kravařích u České Lípy. Je zaměřená na zemědělské stroje a nářadí a nalézá se v přístřešku v zadní části dvora areálu Vísecké rychty. Jejím cílem je přiblížit především mladším návštěvníkům, jak se dříve pracovalo na polích Českolipska.

„Vísecká rychta patří k odlehlejším expozicím našich muzeí. Kravaře a jejich okolí jsou však dobrý tipem na rodinný výlet, který je možné využít k tomu, aby rodiče dětem vysvětlili, na co se používalo to které nářadí či zemědělské stroje. Není to však to jediné, co Vísecká rychta nabízí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„K vidění zde jsou zemědělské stroje a nářadí, které používali naši předci k rozrývání, kypření a obracení půdy, ale také k setí a sázení – například obilí, brambor nebo řepy. Součástí expozice jsou i dva historické pojízdné postřikovače, sloužící k hubení škůdců na rostlinách,“ řekl Marek Hofman, vedoucí skanzenu, který je pobočkou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě – příspěvkové organizace Libereckého kraje.

Návštěvníci Vísecké rychty si prohlédnou pluhy, ruchadla, plečky, polní smyk, brány, válce, pohrabovačky, secí stroje, sekačky, samovaz nebo lis na slámu. Tyto stroje a nářadí byly v průběhu let zakoupeny nebo darovány většinou lidmi z Českolipska.

Některé z uvedených zemědělských strojů a nářadí jsou různého stáří, takže lze jejich prostřednictvím porovnat technický pokrok. „Exponáty ještě nikdy nebyly vystavené. Návštěvníci se tak mohou seznámit s další částí rozsáhlé sbírky Vlastivědného muzeum a galerie, která byla uložena v depozitářích,“ poznamenal ředitel Vlastivědného muzea a galerie Zdeněk Vitáček.

Na tuto expozici naváže další připravovaná nová stálá expozice s názvem Práce ve stodole.  Ta přiblíží, jak se po sklizni zpracovávaly a dále využívaly zemědělské plodiny.  

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky