Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Nové Ekocentrum vyroste v Brništi

06. 08. 2013

V Brništi se staví nové Ekocentrum, které se stane srdcem budoucího Zábavního parku Brniště. Na jeho základní kámen si mohli o víkendu poklepat účastníci akce „Festival jurt - Zdravý život 2013“, pořádaného Podralským nadačním fondem ZOD.

V krásném počasí navštívily 1. ročník Festivalu jurt - Zdravý život v Brništi tisíce účastníků. V přírodním areálu proběhly v 7 jurtách přednášky a workshopy zabývající se různými aspekty zdravého života. Návštěvníci si mohli zacvičit jógu, poučit se o přírodě, cestování, kompostování, nakládání s odpady a řadě dalších témat. Dospělí se mohli seznámit s výrobky řemeslníků a firem z regionu a děti ocenily zejména řadu atrakcí a zábavných představení, divadlo a koncerty.

Na hlavním pódiu proběhlo i slavnostní poklepání na základní kámen budoucího Ekocentra Brniště, kterého se zúčastnili Josef Jadrný, náměstek hejtmana a člen rady Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství, Petr Kubíček, předseda představenstva ZOD Brniště a.s., Wolfgang Reiche, ředitel partnerského centra Naturshutz centrum Neukirch a starosta obce Brniště Ivan Pastorek.

„Ekologické a informační centrum Brniště má za cíl vzdělávání o přírodě, o krajině a utváření krajiny, nakládání s odpady, praktickou ochranu životního prostředí a výchovu k němu. Představí například expozici na téma Zemědělská krajina v okolí Brniště, její antropogenní a přírodní fenomény, interakce člověka s krajinou a zemědělství,“ přiblížil náměstek Jadrný s tím, že nové Ekocentrum bude uvedeno do provozu v průběhu roku 2014. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet zemědělské práce s využitím modelů zemědělské techniky, využít vybavenou laboratoř, získat informace o cestě potravin na stůl či o nakládání s odpady.

Stavba Ekocentra Brniště je významnou součástí dlouhodobé strategie činnosti Podralského nadačního fondu ZOD, který byl založen zemědělskou obchodní společností ZOD Brniště a.s. Vznikem Ekocentra se propojí střípky mozaiky budoucího budoucího Zábavního parku Brniště, který z iniciativy ZOD v blízkém okolí obce postupně vzniká. V provozu jsou například Stezka hastrmanů a Jezdecké stezky v Brništi a další projekty v budoucnu se plánují.

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624