Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Nenechte si ujít velkolepý festival Léto na vyhlídce, který se koná na střeše krajského úřadu od 19. do 21. června.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Nové hřiště, pouliční osvětlení i opravené cesty. Kraj rozdělí v Programu obnovy venkova téměř třicet milionů

Anna Vašková

odborný zaměstnanec

  • 17. 05. 2023 11:21
  • Rozvoj

Sdílet článek

Bezmála třicet milionů korun rozdělí Liberecký kraj v rámci Programu obnovy venkova. Podpora je určena obcím a svazkům obcí. Celkem odbor regionálního rozvoje a evropských projektů obdržel 110 žádostí. Konečné rozhodnutí o poskytnutí dotací musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.

„Jednotlivé obce na území Libereckého kraje žádají o dotaci na obnovu a údržbu venkovské zástavby a občanské vybavenosti, na komplexní úpravy návsí a náměstí, na obnovu a zřizování veřejné zeleně – parků, alejí a sadů, dále na opravu a výstavbu místních komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, mostků, zálivů autobusové dopravy či parkovišť. Svazky obcí předkládají žádosti o dotaci na vzdělávání a poradenství v oblasti rozvoje venkova a obnovy vesnice a na integrované projekty venkovských mikroregionů,“ řekl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Ze 77 obcí se sešlo 98 žádostí o dotaci v celkové výši 30.783.397,70 korun, přičemž celkové výdaje na projekty převýšily sto milionů. Částka, vyhrazená v programu pro obce, činila 20.000.000 korun. Po jejím navýšení byla výsledná suma k rozdělení pro obce celkem 22.982.079 korun.

Na základě výsledků hodnocení Výbor hospodářského, regionálního rozvoje a rozvoje venkova Zastupitelstva Libereckého kraje doporučil podpořit 72 projektů, jejichž celková částka dotace činila 22.348.783 korun v plné výši. Zbývající částku do výše alokace, tj. 633.296 korun navrhl výbor rozdělit mezi pět projektů, které získaly stejné bodové ohodnocení.

V Jílovém u Držkova, Jestřebí, Prysku či Všeni pořídí nové, úspornější pouliční lampy, Bílý Potok pod Smrkem vybuduje nové multifunkční hřiště u základní školy, lidé v Tatobitech, Kravařích anebo Habarticích se dočkají opravených ulic, Horní Libchava obnoví historickou cestu – alej, která vede k Manušickým rybníkům a v Brništi opraví hřbitovní zeď.

Odbor regionálního rozvoje a evropských projektů obdržel též celkem 12 žádostí o poskytnutí dotace od dobrovolných svazků v celkové výši 6.378.350 korun. Celkové výdaje na projekty činily 14 milionů. Částka pro dobrovolné svazky obcí určená pro přerozdělení byla zprvu 5.200.000 korun, po navýšení 6.378.350 korun. Hodnotící výbor navrhl podpořit všech 12 projektů v plné výši.

Mikroregion Císařský kámen si tak bude moci pořídit nové vozidlo s pracovní plošinou, Mikroregion Český ráj zase získá společné technické vybavení, které budou obce využívat například při kulturních a sportovních akcích. Mikroregion Jizera nakoupí společnou komunální techniku a vybavení na udržování veřejných prostranství.

Dotace jsou určeny pro venkovské obce v Libereckém kraji tak, jak je definuje Strategie rozvoje Libereckého kraje 2021–2027. Podle ní je to 182 obcí, které v součtu představují 25 % obyvatelstva a 69 % rozlohy Libereckého kraje.

Původně byla vyhrazena na podporu obnovy venkova částka 25,2 milionu korun. Vzhledem k úspoře peněz z ukončených vyúčtovaných projektů a vyšším daňovým příjmům za loňský rok se částka navýší o dalších 4.161.216 korun.

„Těší mě, že částka, kterou kraj dává do Programu obnovy venkova, je řadu let víceméně stabilní a nezaznamenává výraznější výkyvy. Ta letošní je totožná s částkou z roku 2019, kdy byla nejvyšší v historii kraje – přes 29 milionů korun. Minulý rok kraj rozdělil přes 26 milionů, v roce 2021 to bylo 27,2 milionu. Roku 2020 příspěvek kvůli restrikcím přijatým k udržení vyrovnaného krajského rozpočtu v souvislosti s koronavirovou pandemií činil pouze 20 milionů a v roce 2018 kraj poskytl přes 28 milionů korun,“ poznamenal hejtman Martin Půta.

Youtube video

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky