Nové komunitní centrum bude pomáhat lidem s duševním onemocněním

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 01. 02. 2018 00:00
  • Magazín
  • Sociální

Za účasti vedení Libereckého kraje otevřelo v úterý 30. ledna v liberecké Kostelní ulici sdružení TULIPAN nové komunitní centrum. Bude lidem s duševním onemocněním pomáhat udržovat a rozvíjet psychickou kondici, a případně také pro ně hledat vhodné pracovní uplatnění a chráněné bydlení.

„Chtěl bych především všem, kteří se podíleli na založení centra, poděkovat. Mluvení o problémech a pomoc bližnímu jsou v dnešní uspěchané době nezbytné. Jsem rád, že centrum vzniklo a že se někdo stará o věci, o kterých se běžně příliš nemluví,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Komunitní centrum bude svým klientům a jejich blízkým nabízet jak náplň pro volný čas, tak rovněž poradenské a vzdělávací aktivity. Budou se zde scházet lidé, kteří řeší podobné problémy, případně hledají odbornou pomoc. Bude otevřeno pro širokou veřejnost, tedy i pro zdravé lidi. Hodně úspěchů popřál novému centru kromě hejtmana Libereckého kraje Martina Půty také jeho náměstek pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Otevření centra se zúčastnil rovněž arciděkan Římskokatolické farnosti Liberec Radek Jurnečka a za město Liberec náměstek primátora Ivan Langr. Vedle dalších hostů zde nechyběl ani Petr Winkler, vedoucí výzkumného programu Národního ústavu duševního zdraví.

„Komunitní centrum pomůže rozvíjet nebo alespoň udržovat schopnosti a dovednosti lidí s duševním onemocněním, posouvat je v jejich možnostech dál, a tím zvyšovat jejich kvalitu života. Považuji za velmi záslužný čin, že se podařilo sdružení TULIPAN s pomocí evropských dotací nové centrum vybudovat. Za to jim patří velké poděkování,“ řekl náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda.

Život s duševním onemocněním není snadný pro člověka, který jím trpí, ani pro jeho blízké. Nemoc neumožňuje nebo znesnadňuje mnoho věcí, které lidé dnes běžně považují za samozřejmé, jako je najít si práci, partnera, žít spokojený život. „Cílem komunitního centra je, aby lidé s duševním onemocněním a zároveň i jejich blízcí získali šanci žít plnohodnotný život, mohli sami rozhodovat o své budoucnosti a dostali se do kontaktu s lidmi, kteří jim rozumí,“ vysvětlila Zora Machartová, ředitelka sdružení TULIPAN.

V centru budou probíhat nejrůznější setkání, vzdělávací, terapeutické, kulturní a volnočasové aktivity. Cílem sdružení TULIPAN je rovněž zvyšování respektu k lidem s duševním onemocněním. Organizace se zabývá pomocí lidem s duševním onemocněním a jejich blízkým více než 10 let. Nabízí těmto osobám a jejich rodinám dlouhodobou podporu. „Proto se snažíme vybudovat našim klientům síť lidí a vztahů, o které se budou moci opřít, kdyby se opět ocitli v krizi. Tito lidé jsou ta pravá komunita, která každému člověku může pomoci, aby se cítil ve svém životě bezpečně,“ uzavřela Zora Machartová.