Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Novinka ve Vlastivědném muzeu v České Lípě: historický fotoaparát

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 15. 08. 2019 00:00

Sdílet článek

Nový přírůstek do stálé historické expozice Českolipska získalo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Kolekci obohatil plně funkční historický a technicky velmi cenný vidlicový fotografický ateliérový přístroj. Aparát pochází z 20. let minulého století a sloužil ve fotoateliéru v Kamenickém Šenově.

„Myslím, že si milovníci fotografování a fotografie ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě přijdou na své. Jako se vyvíjí a jdou mílovými kroky dopředu různé obory, také fotografování
a technika s ním související prošla v čase obrovskou proměnou. A je určitě zajímavé vidět, co všechno musel fotograf na začátku minulého století udělat, aby vznikla fotografie,“
uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V tehdejší době se fotografovalo na suché bromostříbrné skleněné desky formátu 24x30 centimetrů. S nástavcem bylo možné fotit formáty 18x24 a 10x15 centimetrů. Přístroj sloužil především pro vytvoření portrétního snímku. Zaostření, výměna kazety a expozice probíhalo rychle a jednoduše. Fotoaparát má měchovou ateliérovou komoru s dlouhým výtahem, který umožňoval používání objektivů s delším ohniskem.

Od začátku 19. století se začaly ve městech šířit fotografické ateliéry, které pořizovaly portréty svých obyvatel. Nejinak tomu bylo
i v řadě měst na Českolipsku: v Kamenickém Šenově, České Lípě, Novém Boru i jinde.  Především představitelé z vyšších vrstev společnosti se zde nechávali pravidelně fotografovat.

„Jedním z nich byl i Jan Křtitel Hanuš, který žil v letech 1893 až 1964 — učitel a inspektor jeden ze zakladatelů a členů redakčního kruhu vlastivědného časopisu Bezděz. Byl autorem první česky psané vlastivědy Českolipska a také jeden z mála Čechů v tehdy převážně německém zastupitelstvu v České Lípě. Právě na jeho portrétní fotografii dokumentujeme tehdejší fotografování,“ dodal Zdeněk Vitáček, ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky