O práci odsouzených je zájem, mnohdy jsou levnější

04. 05. 2018

Svaz průmyslu a dopravy ČR uspořádal ve středu 3. května další workshop s tématem zaměstnávání odsouzených. Ve Věznici Rýnovice se jej již po druhé zúčastnili zástupci pěti desítek firem. Cílem je pomoci lidem propuštěným z vězení začlenit se zpět do společnosti – tedy se získat zaměstnáníbydlení a legální finanční prostředky. Akce si také klade za cíl seznámit zaměstnavatele s projekty, které už fungují, a odstranit některé mýty a předsudky.

„Zaměstnávání vězňů má svá specifika. S ohledem na požadavky na ostrahu je organizačně nejjednodušší, pokud má firma možnost zřídit pracoviště přímo ve věznici,“ komentovala Jitka Hejduková, ředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). Svaz se zabývá problematikou zaměstnanosti dlouhodobě. Již třetím rokem pořádá vzdělávací semináře pro firmy přímo v areálech věznic, seznamuje je s vedením věznic a možnostmi zaměstnávat odsouzené i osoby propuštěné z výkonu trestu.

Tentokrát bylo hlavním bodem workshopu k zaměstnávání odsouzených osob po výkonu trestu. Svaz průmyslu a dopravy ČR jej zorganizoval v jablonecké věznici ve spolupráci s Generálním ředitelstvím vězeňské služby ČR, Věznicí Rýnovice a Věznicí Stráž pod Ralskem.
„Odsouzení představují stabilní a v určitých ohledech i levnější pracovní sílu. Někteří zaměstnavatelé navíc mohou odsouzeného, který pro ně v době výkonu trestu pracoval, zaměstnat i po propuštění. Výhodou je, že v té době je již vyškolený a ví, co a jak. Není tedy pro firmu nováček. Odsouzeným zase práce v době výkonu trestu umožňuje zachovat si pracovní návyky nebo i částečně splácet své závazky,“ dodala Jitka Hejduková.
Ředitel Věznice Rýnovice plk. Vlastimil Kříž informoval, že aktuálně je ve Věznici Rýnovice ve výkonu trestu odnětí svobody umístěno 509 odsouzených mužů, ne všichni pracovat chtějí či mohou. Zájem je ale vysoký. Zaměstnanost tu dlouhodobě osciluje kolem 80 %. „Pracujeme pro dvě firmy v automobilovém průmyslu, ve výrobně cukrovinek, vyrábíme vypínače, svítidla a vzduchotechnické jednotky, podílíme se na úklidu města a na třídění odpadků. Našim cílem je získat pro odsouzené práci nejen během výkonu trestu odnětí svobody, ale také pomoci vězňům s hledáním práce po propuštění,“ uvedl Vlastimil Kříž.

Nejvíce práce by pro odsouzené měli v nestřežených prostorech, byť je to velmi náročné na organizaci. „Například v zimě naši odsouzení hrabali v Jablonci sníh, pak se podíleli na úklidu,“ poznamenala před časem k pomocníkům mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová. Na starosti měli na sklonu letních prázdnin úpravu parku a mytí oken v Základní škole Rýnovice. S jejich pomocí město počítá i letos.

Workshopu se zúčastnili i zástupci Ministerstva spravedlnosti, personální a vzdělávací společnosti DP WORK s.r.o. či RUBIKON CENTRUM, Z. Ú., neziskové organizace, která s odsouzenými dlouhodobě pracuje a pomáhá jim uplatnit se na trhu práce. O možnostech čerpání dotací pro firmy, které zaměstnávají osoby po výkonu trestu, informovala ředitelka Mgr. Helena Adamcová z krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci. O své zkušenosti se zaměstnáváním odsouzených ve výkonu trestu i po propuštění se podělili například zástupci z firem MOCCA či United Bakeries.

Na závěr diskuse promluvila o svých svěřencích z řad odsouzených kaplanka Věznice Rýnovice Květa Jakubalová. O tom, jakým úskalím po propuštění z vězení musel čelit a s čí pomocí je překonal, se svěřil bývalý vězeň. Hovořil o tom, jak žije a podniká.

Většina zúčastněných na workshopu využila možnosti prohlídky výrobních prostor Věznice Rýnovice.

TZ Svaz průmyslu a dopravy

Lenka Klimentová
<span style="margin: 0px; font-family: "Arial Narrow",sans-serif; font-size: 10pt;"><font color="#000000">lenka.klimentova@kraj-lbc.cz</font></span>
Telefon: <span style="margin: 0px; font-family: "Arial Narrow",sans-serif; font-size: 10pt;"><font color="#000000">485 226 302</font></span>