O regionální i hospodářské spolupráci přijela jednat ukrajinská delegace

22. 04. 2016

Borys Zajchuk, velvyslanec Ukrajiny v ČR, Vasyl Brovarnyk, místopředseda Vinnycké oblastní státní administrativy a téměř třicet významných ukrajinských podnikatelů jednalo ve středu 20. dubna s hejtmanem Martinem Půtou a náměstkem Josefem Jadrným o možnostech spolupráce nejen mezi regiony, ale i mezi firmami.

„Se zájmem jsme si vyslechli prezentace o Vinnycké oblasti, která je zaměřena zejména na zemědělskou produkci, chov zvířat a následný zpracovatelský průmysl,“ řekl po jednání hejtman Martin Půta. „Členy delegace byli ředitelé závodů na zpracování tuků a olejů, masa, ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, ale i podnikatelé z oblasti strojírenství či zdravotnictví,“ doplnil hejtman.

„Dostali jsme pozvání k návštěvě oblasti,“ sdělil náměstek pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný. „Rádi bychom využili zemědělského potenciálu Vinnycké oblasti a zkusili vyjednat spolupráci například v možnosti odběru zemědělských produktů nebo naopak zavedení některých technologií z našeho kraje do ukrajinského průmyslu,“ upřesnil náměstek Jadrný.

Pro delegaci byl Krajskou hospodářskou komorou připraven seminář a setkání s podnikateli Libereckého kraje. Zástupci firem si mohli v rámci semináře udělat základní představu o fungování podnikání v ČR a na Ukrajině. Součástí programu byly i návštěvy několika místních obchodních společností, které se mohly ukrajinské delegaci pochlubit svojí výrobou.

Vinnycká oblast je jednou z 24 samosprávných oblastí Ukrajiny. Na jihu sousedí s Moldavskem, od kterého je oddělena převážně řekou Dněstr. Je pátou ekonomicky nejrychleji se rozvíjející oblastí na Ukrajině. V zemědělství a zejména v oblasti zpracování obilí zaujímá tato oblast první místo, často se jí přezdívá „obilnice“ Ukrajiny. Důležitá je i tamní lékařská univerzita nebo společnost Roshen, největší výrobce cukrovinek na Ukrajině. Hlavní město Vinnycja se 400tis. obyvateli leží na řece Jižní Buh.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz