Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

O víkendu probíhají na hradech a zámcích LK hrátky, slavnosti, srazy autoveteránů, prohlídky s princeznami a další atrakce

02. 08. 2012

 

Hradní slavnosti na hradu Bezděz, Létohrádky na Grabštejně, sraz automobilových veteránů na Hrubém Rohozci, prohlídky s princeznou na zámku Sychrov, procházky s kostýmovanými průvodci, výstavy, pěvecká show Noc s hvězdami na hradě Houska a další, to vše nabízejí o tomto víkendu hrady a zámky v Libereckém kraji.

„Je toho opravdu hodně, takže stihnu vlastně jen sobotní Noc s hvězdami na Housce,“ posteskla si náměstkyně hejtmana LK pro kulturu a cestovní ruch Lidie Vajnerová (SOS), která si však nenechá ujít Svatovavřineckou pouť ve své domovské obci Dlouhý Most (od pátku 3. do neděle 5. 8. - viz také příloha) a pak při cestě za Michalem Davidem a dalšími zpěváky na hrad Houska se zastaví na 8. ročníku festivalu Dixieland v Křižanech, který začíná ve 13 hodin.

 

SH Bezděz

 

4.- 5. 8. Hradní slavnosti

Bezděz zve návštěvníky na víkendové hradní slavnosti, kdy se můžete několikrát za den stát účastníky šermířských zápasů skupiny Historického šermu Allgor. Časy vystoupení: 11.00, 12.45, 14.00 a v 15.15hod. Zajištěno je také občerstvení a již od devíti hodin od rána možnost prohlídky hradu Bezděz. Bezděz je přístupný denně kromě pondělí.

 

SH Grabštejn      

 

4. – 5. 8. Létohrádky

Na Grabštejně vás čekají Létohrátky– nejenom, že prohlídky hradu povede svatá Barbora se svojí družinou, ale čekají vás také šermířské zápasy a turnaje, dobová hudba i občerstvení, řemeslné dílny a pohádky pro nejmenší. Grabštejn je přístupný denně kromě pondělí, v současné době je v hradním sklepení k vidění také voskové srdce pro Václava Havla, které vzniklo z nedohořených svíček na pietních místech po smrti někdejšího prezidenta ČR.

 

SZ Hrubý Rohozec

4.-5.8. Od Mikuláše k Mikuláši – prohlídky zámku s kostýmovanými průvodci oživené scénkami ze života někdejších majitelů (po celý den v rámci otevírací doby), v nabídce dvě prohlídkové trasy. Můžete se těšit na ukázky ze života aristokracie – guvernantka a rošťárny, které jí působili synové předposledního majitele, příjezd Augusty Gabriely na zámek, francouzská gastronomie a další.

 

4.8. od 13 sraz veteránů a historických vozidel do roku 1918 na nádvoří zámku. Přes padesát historických strojů bude spolu s jejich kostýmovanými posádkami k vidění po celé odpoledne.

 

Na zámku Hrubý Rohozec je nově otevřena kavárna „U Johanky“, která nabízí občerstvení přímo v prostorách zámku. Otevírací doba je shodná s návštěvní dobou objektu.

 

SZ Sychrov 

 

Prohlídky s princeznou - v červenci a srpnu na zámku probíhají tzv. dětské prohlídky, tedy zkrácená prohlídka zámku v rozsahu cca 30 minut pro nejmenší – prohlídku vede princezna a výklad je uzpůsoben věku dětí. Prohlídky začínají v každou celou hodinu po celou dobu návštěvních hodin (9.00 – 16.30 hodin). ZÁMEK JE ZPŘÍSTUPNĚN DENNĚ.

 

Kromě klasických prohlídek nabízí zámek také procházku anglickým parkem a občerstvení v zámecké oranžerii. (Oranžerie otevřena denně kromě pondělí)

 

Výstavy na zámku Sychrov – možnost zakoupení návštěvnického pasu, který platí dva dny, stojí 120,-Kč a tím vyjde o 100,-Kč méně, než-li jednotlivé vstupné na výstavy:

-          v prostoru bývalé konírny výstava „Technopolis“ - interaktivní výstava je zaměřena na vědu a technologie 2. poloviny 19. století a začátek 20. století. Připomíná také vynálezy a díla Julese Verna. Výstava je koncipována pro všechny věkové skupiny a bude přístupná do konce října 2012.

-          v Bertině křídle zámku „I král byl dítětem“ – výstava ukazuje návštěvníkům, že i velcí panovníci byli někdy dětmi. Můžete si zde prohlédnout portréty šlechtických dětí doplněné dětskými hračkami a oblečením. Výstava potrvá do konce listopadu.

-          ve 2. patře zámku „Dobře utajené housle Miroslava Horníčka“ - milovníky humoru českého herce, spisovatele a režiséra Miroslava Horníčka jistě potěší výstava věnovaná tomuto umělci, která je součástí prohlídkové trasy C ve 2. patře zámku. Návštěvníci si mohou prohlédnout autentické pokoje tohoto umělce, předměty denní potřeby a také kuriózní dárky, které pan Horníček obdržel od svých přátel. Výstava potrvá do konce listopadu.

-           přízemí zámku „Ať jedí koláče!“ - aneb životní styl u francouzského dvora před revolucí

       Výstava se věnuje životnímu stylu francouzské aristokracie na královském dvoře ve Versailles v době vlády Ludvíka XVI. a jeho ženy Marie Antoinetty, tedy období, kdy aristokracie provokuje strádající lid svými výstřelky. Hlavními exponáty jsou šaty pocházející z dílny Pavla Jarába a jsou ušity dle dobových střihů. Výstava je doplněna dobovým nábytkem a porcelánem.

Benefiční koncert Noc s hvězdami se koná ve prospěch hradu Houska

Již 14. ročník benefičního koncertu „Noc s hvězdami“ na hradě Houska 2012 se uskuteční 4. srpna 2012 pod záštitou statutární náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerové (SOS) a radního pro ekonomiku Zdeňka Bursy (ČSSD). Letos se bude konat v duchu česko-slovenském a  tak se zde vystřídají jak hvězdy českého, tak slovenského pop – rockového nebe.

Českou republiku budou letos zastupovat PETRA JANŮ, MONIKA ABSOLONOVÁ, MARTIN FRANCE, DAVID DEYL, MARTIN CHODÚR, MILOŠ NOVOTNÝ, JAREK ŠIMEK, ZUZANA NOVÁ, MARTA VANČOVÁ, CHICHI TORNÁDO NEBO DAVID ŠÍR A MIROSLAV REIL.

Ze Slovenské republiky k nám letos přijedou představit své pěvecké umění SISA SKLOVSKA, JANA KOCIÁNOVÁ, PETER CMORIK, MARTIN HARICH, pop-operní pěvecké trio LA GIOIA nebo THOMAS PUSKAILER.

Na koncertu kapel od 21 hod. se představí kapely Kroky Michala Davida, Elán revival, Angels a The Travelers. Moderují Slávek Boura a Markéta Mayerová, koncert kapel pak provází Vlasta Vébr.

„Pro návštěvníky je i letos připraveno překvapení v podobě jednoho z umělců, kterého odtajníme samozřejmě až přímo na Housce,“ uvedl pořadatel akce Martin France s tím, že se koná i   odpolední minikoncert na 1. nádvoří, kde přibližně v 16.30 hodin vystoupí cimbálová muzika, která navodí česko-slovenskou atmosféru jako taková malá ochutnávka před hlavním koncertem. Diváky budou vítat hostesky v krojích chlebem, solí a slivovicí.

Výtěžek bude jako každý rok poukázán na obnovu a rekonstrukci hradu Houska.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588