Obhájí sportovci z Libereckého kraje počtvrté prvenství?

• 27. 01. 2010 16:28
  • Zdravotnictví

Na olympiádu dětí a mládeže 2010 vysílá region nejpočetnější výpravu s 84 závodníky

Liberecký kraj jako pořadatel Her IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM) 2010, přivítá ve dnech 31. ledna až 5. února 917 mladých sportovců z celé republiky. Domácí výprava je zároveň nejúspěšnější v historii novodobých mládežnických olympiád. Obhajovat bude několik individuálních zlatých medailí i celkové prvenství mezi regiony.

Velké ambice i zodpovědnost – tak vypadá týden před olympiádou dětí a mládeže v Libereckém kraji u sportovní výpravy z pořádajícího regionu. V historii novodobých ODM je Liberecký kraj tím nejúspěšnějším. V celkovém hodnocení dosud vyhrál všechny dosavadní ročníky a při výhodě domácího prostředí chce navázat na předchozí úspěchy.

S 84 sportovci tvoří liberecká výprava zároveň tu nejpočetnější ze všech čtrnácti přihlášených krajů České republiky - 30 dívek a 54 chlapců bude bojovat o 312 cenných kovů v devíti sportovních a dvou uměleckých soutěžích.

Obhájí role favoritů?

„Tradičně nejsilnější je výprava Libereckého kraje ve skocích na lyžích a severské kombinaci, proto se i letos dá v těchto disciplínách očekávat útok na nejvyšší pozice. Silnou základnu mají také alpské disciplíny a bez povšimnutí určitě nezůstane ani biatlon či běh na lyžích, kde se vítězové mladších kategorií letos utkají ve vyšší věkové skupině,“ naznačuje potenciální úspěchy domácí výpravy Tomáš Pokorný, vedoucí oddělení mládeže, sportu a zaměstnanosti Libereckého kraje.

Největšími nadějemi na zisk zlatých kovů jsou především několikanásobní vítězové předchozího ročníku Her z roku 2008 ve Zlínském kraji Erika Jislová, která v biatlonu získala hned tři zlaté medaile, snowboardista Šimon Kuba se dvěma zlatými a Dominika Drozdíková, která si v alpských disciplínách dojela také pro dva zlaté kovy. Dalšími favority, kteří budou obhajovat prvenství, bude běžec na lyžích Jan Boura, kombiňák Lukáš Daněk či skokan na lyžích Tomáš Portyk. Za tým skokanů nastoupí také Natálie Dejmková, která se objevila i v nominaci FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009.

Bílí Tygři vedou

Sestavování nominace sportovců na ODM 2010 probíhala průběžně po celý loňský rok ve spolupráci s Asociací školních sportovních klubů a Českým svazem tělesné výchovy. „Výběr sportovců samozřejmě není náhodný, vychází se z umístění v Českém poháru, účast na těchto mládežnických olympiádách pro některé sporty znamená i zisk dalších bodů pro konečné pořadí v poháru. Finální seznam sportovců pak byl zpracován v říjnu loňského roku,“  přibližuje nominační proces Martin Hanousek z oddělení mládeže, sportu a zaměstnanosti Libereckého kraje.

Do letošního ročníku Her vyslalo své závodníky celkem 19 sportovních klubů a oddílů. O nejpočetnější část se postaral klub HC Bílí Tygři Liberec, jenž zastupuje kompletní hokejové družstvo a šest rychlobruslařů. Sedm sportovců zastupuje JKL Desná, šest sportovců závodí za KB Jilemnice, pětice sportovců pochází z LSK Lomnice nad Popelkou, čtyři závodníky zastupuje SK Ještěd a TJ Spartak Rokytnice. Tři sportovce vysílá oddíl SKI Jilemnice a SKI Klub Harrachov, dvojice sportovců pak Sokol Studenec, BK Variace Praha, TK Koškovi a SKP Jablonec. Po jednom sportovci nominují HSK Benecko, TJ Seba Tanvald, SKI Klub Jablonec, TJ Dukla Liberec, Krasobruslení USK Praha a LK Turnov. Ve čtyřlenném družstvu snowboardistů jsou dva žáci zastupeni mimo členství sportovním obchodním domem Mahony a další dva Základní školou Komenského Jilemnice. Jeden sportovec liberecké výpravy bude startovat bez zastoupení.

Naši liberečtí junioři dokázali na III. Hrách nasbírat během čtyř soutěžních dnů úctyhodných čtyřicet pět medailí (20 zlatých, 11 stříbrných a 14 bronzových), načež cenné kovy dokázali získat v desíti z jedenácti možných disciplín. Výprava Libereckého kraje nakonec potřetí obsadila 1. místo s náskokem 117 bodů před domácími pořadateli ze Zlínského kraje. Získala tak zasloužený „treble“ za celkovou sumu 295 bodů. Na třetím místě skončil Moravskoslezský kraj se ztrátou 122 bodů.