Objevujeme Liberecký kraj – Dalešice

[31458|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/tiskove/dalesice_962d781b95.jpg]

17. 04. 2009
[id:7895|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Jsou obce, které se pyšní památkami, přírodními krásami, restauracemi, pomníky, sjezdovkami a bůhví čím. Dalešice. Obec na Jablonecku, z toho nemají skoro nic, vyjma kaple sv. Kříže z roku 1726 a jednoho penzionu s 19 lůžky. Co však nelze Dalešicím, ležícím mezi Jabloncem nad Nisou a Turnovem, upřít, je strategická poloha – takřka ve středu mezi Jizerskými horami a Českým rájem. Ideální nástupiště pro výlety na všechny strany, ať už pěšky nebo na kole.

„Bohužel v naší obci se nenachází žádný turistický cíl, není zde v provozu ani obchod ani hospoda. Hasiči pořádají pálení čarodějnic u místního hřiště (30. 4.) a na podzim se tu pořádá volejbalový turnaj. Letos je navíc v plánu uspořádat pro děti Dětský den,“ informovala o společenském dění v obci Milena Fotrová z Obecního úřadu Dalešice, které mají 138 obyvatel, nemají ani kronikáře, ale ví se, že první písemná zmínka o obci, pojmenovaná podle majitele pana Daleše, je z roku 1538, tedy byla napsána před 471 lety.

Obec si turistické cíle půjčuje od sousedů

Ve vzdálenosti 5 km severně od Dalešic leží město Jablonec nad Nisou, 6 km jižně město Železný Brod, 10 km severovýchodně město Tanvald a 11 km jižně město Turnov. Hrad Frýdštějn a Malá Skála jsou, coby kamenem dohodil.

„V okolí je zajímavá turistická chata Kopanina s vyhlídkovou věží, a hrad Frýdštejn. Od Skuhrova směrem na Kopaninu je nyní upravována stopa pro běžkaře a v létě tudy projíždí hodně cyklistů. Je to poměrně slušná cesta lesem, i když čas od času je nutná alespoň základní úprava povrchu navezením štěrku,“ přibližuje Milena Fotrová.

Rozhledna Kopanina je na cestě na Malou Skálu a Frýdštejn.

Vrch Kopanina a rozhledna na něm patří určitě k nejnavštěvovanějším místům v okolí Malé Skály spolu se zříceninami hradu Vranova (Pantheon) a Frýdštejna. Každý se sem rád vydá, neboť z výšin rozhledny je možné vidět na jedné straně velkou část Českého ráje a na druhé pohoří Jizerských hor a Krkonoš. Za velké viditelnosti je možné spatřit v dáli hrad Bezděz či vzdálený Házmburk, vrchol Ještědu, Kozákov a v pozadí Zvičinu či hluboko pod rozhlednou viditelnou Malou Skálu či hrad Frýdštejn.

Na rozhlednu vede 94 schodů, celkem 11 dřevěných a 79 kovových, Výška rozhledny je 18 metrů. Žel, je na ní vidět hlodání zubu času, když byla postavena v roce 1894, zejména praskají cihly a padají betonové límce, zatím však je v provozu.

Pokud nebude rozhledna, kam se dostanete z Jablonce nad Nisou, směrem na Turnov přes Kokonín a Dalešice k Myslivecké chatě pod Kopaninou a odtud 0,5 km pěšky, otevřena, vyzvednete si klíč v obci Kopanina, čp. 2 – rodina Janků, naproti Myslivecké chatě. Platí se symbolické vstupné 10 Kč, děti polovic, a záloha 100 Kč za klíč; stav k 11. 4. 2009).

Hrad Frýdštejn je vlastně také rozhlednou

Druhým „půjčeným“ turistickým cílem obce Dalešice je hrad Frýdštějn, který nejprve při dobré i horší viditelnosti zhlédnete z věže rozhledny.

Hrad Frýdštejn byl zpřístupněn veřejnosti v 90-tých letech předminulého století poté, co turnovský okrašlovací spolek, který v r. 1892 hrad koupil od knížat Rohanů ze Sychrova, dal dochované zdivo zpevnit. Hrad se nachází se asi 3 kilometry od Malé Skály a lze jej navštívit od května až do září každý den mimo pondělí. Prohlídka probíhá bez průvodce. Dominantou zříceniny hradu je 15 metrů vysoká válcová věž s devíti metry v průměru. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2003 mohou návštěvníci nyní vystoupat až na vrchol věže.

O hradu se píše v knize Karolíny Světlé „O Krejčíkovic Anežce", několikrát se zde filmovalo. Z nejznámějších filmů je pohádka „O princezně Jasněnce a létajícím ševci" Zdeňka Trošky.

Tak hledejte a pátrejte, kde se to vlastně točilo, a na Dalešice si přece jen někdy vzpomeňte. Na návštěvu zve Milena Fotrová a autor Jiří Langer.