Okolo rozhledny Štěpánka přes Bílou skálu až za Járou Cimrmanem

07. 05. 2021

Nenáročný vyhlídkový cyklovýlet pro celou rodinu mezi Jizerskými horami a Krkonošemi lze podniknout okolo rozhledny Štěpánka. Celková délka trasy činí necelých 15 kilometrů a vede po asfaltu a zpevněných cestách.

„Počasí vysloveně přeje pěším i cyklistickým výpravám a právě tento nenáročný výlet může být tím, který odstartuje ve sportovně založených rodinách cyklistickou sezonu,“ řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Cesta začíná u informačního centra v Kořenově, horské obie, která leží na hranici obou pohoří. V centru lze obdivovat zdaleka viditelnou bílou fasádu osmiboké Tesařovské kaple, která byla postavena v roce 1909. Technickou raritou obce je jediná ozubnicová železnice v Čechách vedoucí z Kořenova do Dolního Polubného.

Po modrém pásovém značení se jede až na asfaltovou cestu zvanou Famberka a po ní pak dál s krásnými výhledy až na křižovatku Na Perličku, kde se odbočí doprava po Staré silnici. Cestou je dobré nevynechat pěší procházku ke královně Jizerských hor – rozhledně Štěpánce. Podívat se lze též na vyhlídkové místo Bílá skála na nejvyšší hoře Kapradnické hornatiny, nejzápadnější části Krkonoš.

Nedaleko samotného vrcholu se nalézá skalní vyhlídka z křemencových bloků s dřevěným křížem, ze které je nádherný výhled na Pojizeří, Ještědsko-kozákovský hřbet a Jizerské hory. Podle světlejšího odstínu skalních bloků dostala hora i své jméno.

Před návratem do Kořenova se vyplatí udělat si Příchovicích odbočku do Areálu u Čápa. Zde je možné se vydat po stopách českého génia Járy Cimrmana, navštívit muzeum věnované jeho pozůstalosti a vystoupat na rozhlednu připomínající maják. Nebo objevit tajemného Příchovického hada, který se proplétá nedalekým Lesoparkem na Slunečné.

Více informací je na odkazu www.mapy.cz/s/davadeneru.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz