Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Optimalizace středních škol jde správným směrem

Optimalizace středních škol jde správným směrem

[27969|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/s_bernatovou_9de162a9d3.jpg]

29. 09. 2008
[id:6996|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Po provedené optimalizaci středních škol uspořádal resort školství Libereckého kraje neformální setkání s řediteli škol, které v minulém období prošly tímto procesem. Za kraj setkání vedl resortní náměstek pro školství Petr Doležal.

„Chtěl bych ubezpečit veřejnost, že přes poplašné zprávy „rádoby“ odborníků z oblasti školství, byl proces optimalizace správným krokem,“ shrnuje závěry jednání pan Doležal.

„Všechna realizovaná opatření se ukázala jako velmi prospěšná především pro vlastní úroveň vzdělávání na jednotlivých školách,“ doplnil.

Statistické údaje i odborné odhady ředitelů dokladují, že vzrostla kvalifikovanost výuky. Učitelé na větších školách totiž nejsou nuceni tak často doplňovat své úvazky výukou oborů, na které nemají aprobaci. Koncentrace studentů do regionálních vzdělávacích center umožňuje otvírat méněčetně obsazované obory.

„Situace se stala rovněž přehlednou pro zaměstnavatele. Tím, že se snížil v kraji počet škol, mají sice místní firmy pro komunikaci podstatně méně subjektů, zato však s výrazně pestřejší vzdělávací nabídkou.“ upozorňuje Petr Doležal.

„Nově vytvořené větší školy jsou ekonomicky silnější, mají podstatně lepší personální a materiálně technické zázemí a díky kvalitnímu vedení představují pro subjekty z výrobní sféry suverénní partnery,“dodal.

„Na setkání jsme se zabývali otázkou, která je rovněž předmětem kritiky ze strany veřejnosti a souvisí s výskytem sociálně patologických jevů na školách.“ uvedl další účastník jednání Robert Gamba, vedoucí odboru školství.

„Podle některých názorů koncentrace studentů přinese velké problémy s šikanou a drogami. Na druhou stranu neexistuje odborná studie, která by potvrzovala přímou souvislost mezi výskytem sociálně patologických jevů a velikostí školy. Podle tohoto laického názoru by se totiž šikana nemohla objevovat na malých školách,“ zdůraznil.

Samozřejmě není podle něj možné tento jev podceňovat, ale s velikostí školy přímo nesouvisí. Výskytu těchto jevů je nutné předcházet jiným způsobem, souvisejícím se změnou práce škol, klimatu na školách, konkrétní práce pedagogů apod. Za tímto účelem Liberecký kraj připravil pro školy krajské i obecní řadu velmi úspěšných projektů.

Výsledky jednání s řediteli, které se konalo ve čtvrtek 26. září, shrnuje náměstek Petr Doležal takto. „Ze setkání s řediteli odcházím s dobrým pocitem, neboť potvrdilo, že proces optimalizace v Libereckém kraji byl nastaven správně. Co mě mrzí, je skutečnost, že se některé resortem navrhované kroky díky nepochopení veřejnosti nepodařilo plně realizovat. Nemohu proto do budoucna vyloučit, že nastávající úbytek dětí nepůsobí v kraji lokální problémy. Ale taková je regionální politika. Pokud v ní chcete obstát a chcete své myšlenky realizovat, musíte být připraveni přijímat  kompromisní řešení.“

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302