Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Optimalizace tiskáren přinese kraji úsporu nejméně tři sta tisíc Kč

31. 01. 2013

 

„Jak ušetří i krajští úředníci?“

 

Často bývá otázkou, zda se máme chovat spíš ekologicky nebo ekonomicky. Jakoby to ani nešlo obojí najednou. Úředníci Krajského úřadu Libereckého kraje mají šetrné nakládání se zdroji jako součást své vize. A mají tím na mysli jak šetrný přístup k životnímu prostředí, tak úsporu veřejných financí. Že to může jít ruku v ruce, se v současné době pokoušejí dokázat právě spuštěnou akcí „Optimalizace tiskových zařízení“.

Po dohodě s ekonomickým náměstkem hejtmana Markem Pieterem urychlili původně plánovaný postupný přechod od malých stolních tiskáren k velkokapacitním multifunkčním strojům, jejichž tisky jsou někdy až několikanásobně levnější.

„Zaměstnanci krajského úřadu mě nejprve chtěli přesvědčit, že již redukci zahájili, s tím, že malé tiskárny již delší dobu nepořizují, a pokud se porouchají, tak je neopravují a vyřazují je,“ řekl k tomu náměstek hejtmana.

 „Když jsem ale viděl množství různých druhů tonerů a obrovské náklady, které za ně úřad platí., a to navzdory tomu, že je kupují prostřednictvím elektronických aukcí, věděl jsem, že je to na mě pomalé. Pomalý postup znamená pomalé šetření. A tak jsme se domluvili, že celou akci urychlíme. V menším měřítku jsem již měl obdobnou zkušenost z mého působení ve funkci starosty v Desné, proto si dovolím odhadnout, že by měl krajský úřad jen úsporou tonerů ušetřit minimálně 300 tis. Kč za rok. To je skoro 800 korun na každého krajského úředníka. A to se myslím držím při zemi, abych mohl být na konci roku, až bude celá akce vyhodnocena, příjemně překvapený,“ doplnil.  

Dosud byla obvykle v každé kanceláři úřadu k dispozici alespoň jedna tiskárna. Většina pater již byla zároveň vybavena i větším multifunkčním strojem a tam, kde chyběly, byly koncem roku doplněny. Tak byly vytvořeny předpoklady pro přechod na efektivnější způsob tiskových služeb. Většina malých tiskáren to tak má na úřadě spočítané. Na místě zůstanou v některých kancelářích jen ty, které jsou nezbytné vzhledem k vykonávané agendě, např. tam, kde jsou často tištěny na místě dokumenty pro přítomné klienty. Na krajském úřadě, který je většinou odvolacím orgánem, však tyto agendy rozhodně nepřevažují.

Rychlá redukce tiskáren byla zahájena v polovině ledna postupně ve čtyřech patrech budovy kraje (šestém, sedmém, desátém a třináctém). Náměstek hejtmana Marek Pieter si přál, aby úřad začal v patrech, kde sídlí odbory, s nimiž nejvíce spolupracuje, aby mohl v případě nesnází akci podpořit působením na příslušné vedoucí odborů. Naštěstí to však nebylo nutné, všichni k tomu zatím přistupují poměrně vstřícně a rozumně. Ne vždy zrovna s nadšením, ale s pochopením. A v suterénním skladu krajského úřadu je již v současné době na policích okolo 40 vyřazených malých tiskáren. V dalších deseti úřednických patrech bude posbíráno do konce března ještě přibližně kolem 150 tiskáren. Většina z nich je staršího data, a tak zřejmě pojedou na svoji poslední cestu na ekologickou likvidaci. O ty lepší jistě projeví v nabídkovém řízení zájem příspěvkové organizace zřízené krajem nebo také některé obce na území kraje.

A co na to krajští úředníci? Úředníci jsou lidé jako všichni ostatní. Proto mají někteří větší pochopení a někteří menší. Všichni vědí, že je potřeba šetřit. Někteří slyší více na ekologické úspory, někteří na finanční, mnozí na oboje. Jiným nevadí o trochu více pohybu při sedavém zaměstnání, dalším třeba pohyb vadí nebo je chůze k tiskárně zdržuje či vytrhuje od práce. Ale ačkoliv si to mnozí lidé nemyslí, úředníci nejsou až tak konzervativní, jsou většinou značně přizpůsobiví, a tedy přijmou i potřebnou optimalizaci tiskových zařízení.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588