Oslava úrody. Krajské dožínky se po dvou letech vrátily

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 28. 08. 2021 17:26
  • Životní prostředí

Krajské dožínky se po roční pauze uskutečnily v sobotu 28. srpna v libereckém areálu Vesec. Na nich převzali svá ocenění také regionální výrobci. Výrobkem roku Libereckého kraje 2021 se stala švestková povidla Martiny Papežíkové z firmy DobroTY z Ráje. Záštitu nad události převzali hejtman Martin Půta, radní Libereckého kraje Václav Židek a primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník.

„Jsem moc rád, že se po koronavirové pauze mohly opět krajské dožínky uskutečnit. Těší mě zájem regionálních výrobců. Podpora zemědělských a potravinářských producentů z regionu je pro nás důležitá. Jejich práce si nesmírně vážím,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Obdivuji naše zemědělce, že se i v náročných podmínkách dokážou postarat o to, aby se na naše stoly dostávaly ty nejkvalitnější potraviny vyráběné s láskou a péčí,“ dodal Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Výsledky soutěže Výrobek roku Libereckého kraje 2021:

1. místo Výrobek roku Libereckého kraje – Povidla švestková – Martina Papežíková – DobroTY z Ráje
  2. místo Výrobek roku Libereckého kraje – Lažanský RUBÍN jablko s broskví 100% šťáva – MOŠTOVNA LAŽANY, výrobna nápojů, spol. s r. o.
  3. místo Výrobek roku Libereckého kraje – Pšenično-žitný chleba DOK – Nordbeans s.r.o.

Zvláštní ocenění „Přínos zdravému životnímu stylu“ – Smetanový zákys (Mléko Jeřmanice, s.r.o.)

Nejlepší výrobky v jednotlivých kategoriích:

Masné výrobky – Učňovské vepřové maso (Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant, p.o.)

Nealkoholické výrobky – Lažanský RUBÍN jablko s broskví 100% šťáva (MOŠTOVNA LAŽANY, výrobna nápojů, spol. s r. o.)

Pekařské výrobky – Pšenično-žitný chleba DOK (Nordbeans s.r.o.)

Mléko a mléčné výrobky – Smetanový zákys (Mléko Jeřmanice, s.r.o.)

Cukrářské výrobky – Pralinka s jahodovou náplní v bílé čokoládě (Pavla Pospíšilová)

Alkoholické nápoje – Medovina akátová (Miloš Zástěra)

Biopotraviny – Filounský BIO jogurt bílý (Martin Šourek – Farma Filoun)

Ovoce a zelenina – Povidla švestková – Martina Papežíková – DobroTY z Ráje

Ostatní – Med od Nojmíků (Pavel Neumaier)

Letošního 17. ročníku se zúčastnilo 103 výrobků od 27 potravinářů. Prezentace jednotlivých výrobců je k nahlédnutí na webových stránkách https://www.vyrobek-roku-lk.cz/ nebo na Facebooku https://www.facebook.com/vyrobekroku.