Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Osvětlovací pult, mikroportový systém či prezentace v zahraničí. Kraj opět podpoří liberecká divadla

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 03. 04. 2024 12:34
  • Kultura

Sdílet článek

Dotace libereckému Divadlu F. X. Šaldy, poskytnutí individuálních účelových dotací na divadelní festival Modrý kocour, na představení Naivního divadla Liberec v Japonsku a na přepravu dětí z regionu na inscenace v Naivním divadle v roce 2024. To vše schválili na svém včerejším jednání krajští radní.

„Kraj i město se zavázaly navzájem podílet na investičních i neinvestičních nákladech vybraných organizací. Liberecký kraj přispívá na základě memoranda uzavřeného s městem Liberec od roku 2022 na investice a opravy libereckému Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu Liberec částkou 5 milionů korun. Příspěvek na činnost divadel ze strany kraje tvoří 2 miliony. Memorandum je uzavřené na dobu deseti let,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Rozhodli jsme se také podpořit divadelní festival Modrý kocour, a to částkou 100.000 korun, prezentaci Naivního divadla v Japonsku částkou 70.000 korun a dopravu dětí na představení 200.000 korun.“

V Japonsku bude prezentováno představení ŠŠŠŠ. ŠŠŠŠ. Hůůů. HAF!, se kterým bylo Naivní divadlo například již vloni v Kanadě a dalších zemích.

Divadlo F. X. Šaldy nakoupí za peníze poskytnuté od kraje nový osvětlovací pult a mikroportový systém pro Malé divadlo. V letošním roce by také mělo dojít k výměně dvou nástrojů pro divadelní orchestr – lesní roh a hoboj. Divadlo dále pořídí zvukovou a osvětlovací techniku pro open air představení a pro zájezdy, která umožní pořádat venkovní akce bez vedlejších nákladů na pronájem tohoto zařízení.

Částky pro Naivní divadlo (530.000 korun na činnost a 500.000 korun jako investiční dotace na vylepšení a obnovu osvětlení hlavního sálu či instalaci rozvodů) kraj schválil již začátkem letošního roku.

Již před časem se díky krajské podpoře například podařilo vyměnit sedadla v hledišti Šaldova divadla na 2. a 3. balkoně, upravit venkovní vstupní prostor Malého divadla či pořídit projektor s objektivem, který v Divadle F. X. Šaldy slouží k projekcím během představení. V Naivním divadle zase dotace z kraje pomohla při zakoupení nového osvětlovacího digitálního pultu.

Statutární město Liberec dle memoranda zase na oplátku pomáhá krajským subjektům. Na investice a opravy zoologické a botanické zahrady přispívá každoročně 25 milionů korun. Kromě toho podporuje také pravidelným příspěvkem činnost šesti městských poboček Krajské vědecké knihovny v Liberci, a to konkrétně 3,7 milionu korun, a to na základě městské funkce, kterou pobočky naplňují.

Kraj řeší se statutárním městem Liberec podporu příspěvkových organizací již od svého vzniku před dvaceti lety. Jedním z úspěšných příkladů spolupráce je vzájemná výměna Domu dětí a mládeže Větrník a Dětského centra Sluníčko v roce 2016. „Za vydařený projekt považuji také přestavbu bývalých městských lázní na nové sídlo Oblastní galerie. Je naší společnou odpovědností, aby příspěvkové organizace, jakými jsou zoologická a botanická zahrada, liberecká divadla, galerie i muzeum, fungovaly a měly do budoucna co nejlepší podmínky pro další rozvoj,“ zmínil hejtman Martin Půta.

 

Youtube video

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky