Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Pancířové, Berkové, Kinští. Velenice šly během staletí z ruky do ruky

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 13. 05. 2025 13:37
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Dvě stě patnáct. Přesně tolik obcí se nalézá na území Libereckého kraje. Řada z nich se může pochlubit zajímavou minulostí, významnými rodáky a také přitažlivými turistickými cíli. 

„Řada z obcí a měst našeho kraje se může pochlubit zajímavou minulostí, významnými rodáky a také přitažlivými turistickými cíli. Návštěvníci jsou často překvapeni,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Obec Velenice, ležící čtyři kilometry severně od Zákup v údolí Svitavského potoka, je místem bohatým na historii a přírodní krásy. První zmínka o této vesnici pochází již z roku 1399, kdy byli jako její majitelé zmiňováni Pancířové ze Smojna.

Na konci 14. století se Velenice staly součástí nedalekých Zákup, jejichž dočasnými majiteli byli rovněž Pancířové. Během husitských válek a války proti lužickým městům se toho o Velenicích mnoho nedochovalo. Za vlády krále Vladislava II. Jagelonského (1471-1516) bylo velenické panství převedeno ke královskému dvoru a později zrušeno.

V 70. letech 15. století získal Velenice Melichar z Kouče, od něhož v roce 1475 vesnici i dvůr koupil Mikuláš z Lutic. V roce 1479 se statek dostal do rukou bratrů Berkových z Dubé a Lipé, čímž došlo k trvalému připojení velenického manství k panství sloupskému. Mezi další významné majitele Velenic patřili Salhausenové, Kolowratové, Kokořovci a Kinští.

V roce 1900 žilo ve Velenicích 588 obyvatel. Bylo mezi nimi 18 sedláků a 13 chalupníků, kteří se věnovali hlavně zemědělství, zatímco domkaři se živili řemesly nebo obchodem. Ve vsi byly dva obilní mlýny, pila, strojní dílna, barevna, dvě moštárny a někteří lidé pracovali v blízkých zrcadlárnách nebo v továrně na sukno ve Velkém Grunově. V roce 1902 byla vedle kostela postavena nová školní budova, která nahradila starou školu z roku 1820.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky