Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Páté měření hluku kolem Turówa je u konce. Kraj zná výsledky 

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 13. 12. 2023 14:03
  • Sociální
  • Turów

Sdílet článek

Protokol z letošního posledního pátého měření hladiny hluku A v rámci plánovaného monitoringu hluku k záměru „Pokračování těžby ložiska hnědého uhlí Turów„“ je na světě. Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě (Národní referenční laboratoř pro komunální hluk) proběhlo v období 23. až 30. 10. 2023, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň proběhlo souběžné měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. Od roku 2023 převzala obsluhu technického místa měření plně polská strana, která zde zajišťuje kontinuální nepřetržitý monitoring, přičemž česká strana (NRL) má online přístup k naměřeným datům.

Z výsledků posledního letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB) vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 35,1 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 34,0 dB (v rámci čtvrtého letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 37,0 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 38,4 dB). V rámci pátého kola monitoringu již nedošlo k  překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu LAeq,1h .

Protokol je v příloze. 

  • Turów - protokol z 5. měření hluku (.pdf)
    15 MB
    13. 12. 2023 14:06

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky