Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

PechaKucha Night přináší to nejlepší z Libereckého kraje. V rámci srpnového Crystal Valley Week představí plejádu sklářů

18. 08. 2022

PechaKucha Night, akce, jejíž název v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“ se pomalu, ale jistě zabydluje na kulturní mapě Liberce. Oblibu si získala především pro svůj dynamický formát. Od řečníků vyžaduje, aby diváky seznámili se svým tématem pomocí dvaceti fotek, na které mají celkem 400 vteřin. Agentuře regionálního rozvoje se daří lákat na špičkové vědce, inovátory nebo řemeslníky, kteří tvoří genia loci Libereckého kraje. Poslední srpnový čtvrtek se v Kině Varšava představí plejáda sklářů. Akce je zařazena do programu festivalu skla Crystal Valley Week.

PechaKucha Night se koná pod hlavičkou projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje financovaného z prostředků Evropské unie, MŠMT a Libereckého kraje. „Jedním z našich cílů je zaměřit aktivity projektu na propagaci vědy, výzkumu a inovací v regionu. Lidem ukazujeme, že kraj je plný inspirativních příběhů úspěšných lidí a že máme být na co hrdí,” říká Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Právě inovace a inovativní myšlení jsou jedním ze všeobecně vyzdvihovaných receptů, jak překonat současné období nastupující ekonomické krize. „Kdo inovuje, má šanci udržet si svou konkurenceschopnost na trhu. Pro dnešní dobu to platí dvojnásob,” dodává Ulvr.

Sklářství, šperkařství nebo optika, tradiční obory Libereckého kraje, se pochlubí světovými hráči, vizionáři i špičkovými umělci. V Kině Varšava jich bude celý tucet. Mezi hosty, kteří v regionu platí za významné hybatele věcí a ve světě za vizionáře, patří novoborský Lasvit. Ten v poslední době (mimo jiné) vsadil na vizi skleněných komponentů pro architekty. Její první zhmotnění ostatně pomohlo sídlu firmy, roubence ze skla, k zisku ocenění v celorepublikové soutěži Stavba roku 2020 i v krajské Soutěži Karla Hubáčka. Pamatujete

Příběhy jako z Holywoodu se odehrají na pódiu Kina Varšava taktéž. Marek Kulhavý převzal po otci ponikelskou manufakturu Rautis. I díky jeho nasazení došlo k zapsání ruční výroby perličkových ozdob, kterou se Rautis zabývá, na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. "Obrovská satisfakce a vědomí, že to my skláři děláme dobře a že to dává smysl." říká k tomu Marek Kulhavý.

Lenka Morávková, původem ze Železného Brodu, získala vízum pro výjimečné umělce v USA a od té doby žije v Los Angeles. Vytvořila vlastní verzi legendárního nástroje ze skla Cristal Baschet nazvanou Bohemian Cristal Instrument a sklízí s ní úspěchy ve světě. Reprezentovala Česko na největším evropském showcase festivalu Eurosonic Noorderslag, vystoupila na prestižním TEDx v Kalifornii, byla jedním z headlinerů Colours of Ostrava a mnoho dalšího. „Jsem takový Indiana Jones hudebního businessu,“ směje se Lenka Morávková své dobrodružné a nevyzpytatelné cestě.

Nejen umění, ale i špičkové technologie budou mít na PechaKucha Night své zastoupení. Know-how turnovského Cryturu v oblasti pěstování syntetických krystalů patří mezi přísně střežená tajemství. Jak v peci za vysokých teplot a tlaků vznikají umělé safíry či granáty a k čemu všemu slouží... to divákům alespoň v jemných obrysech naznačí vývojář Cryturu Jan Havlíček.

Přijďte si ve čtvrtek 25. srpna od 20:00 poslechnout vyprávění mimořádných hostů na PechaKucha Night v Kině Varšava.

 

Více na 1012plus.cz.

---

Zdroj: tisková zpráva 1012plus.cz, foto: Matyáš Gál

Mgr. Eva Říhová
odborný zaměstnanec pro externí komunikaci
eva.rihova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 770168322