Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Peníze na moderní medicínské centrum si chce kraj půjčit

Mgr. Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 15. 04. 2021 09:46
  • Ekonomika
  • Sociální
  • Zdravotnictví

Sdílet článek

Liberecký kraj vyhlásil soutěž, která má za cíl vybrat poskytovatele bankovního úvěru v celkové výši 1.300.000.000 korun. Kraj chce úvěrem financovat první etapu stavby Centra urgentní medicíny, která bude nejmodernější částí Krajské nemocnice Liberec. Částku by měl kraj splatit nadvakrát během devíti let. 

„Banky mohou posílat své nabídky do soutěže elektronicky, a to do 30. listopadu tohoto roku. Na výběru nejvhodnějšího úvěru spolupracujeme s odborníky ze společnosti Deloitte Advisory, kteří celou soutěž organizují i společně hodnotí,“ uvedl náměstek Zbyněk Miklík za resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo vyhlášení této soutěže na svém jednání 30. března 2021. Podmínky pro způsob financování 1. etapy modernizace Krajské nemocnice Liberec jsou již zveřejněny na webových stránkách http://deloitte.cz/modernizaceKNL. „Nechceme jen pasivně čekat na to, kdo se přihlásí. Požádali jsme proto společnost Deloitte, aby také oslovila všechny systémově významné banky se sídlem v České republice a Evropskou investiční banku se sídlem v Lucemburku,“ doplnil hejtman Martin Půta.

Vybrané bankovní instituci by podle zadání soutěže měl Liberecký kraj začít splácet úvěr od
1. ledna 2026 do 31. prosince 2035. Začít čerpat peníze by pak měl kraj již v nadcházejícím roce. „První čerpání nastane v roce 2022 a průběžně bude možné čerpat do konce roku 2025. Minimální výše každé čerpané dílčí tranše bankovního úvěru by měla být 60 milionů korun, s výjimkou té poslední,“ vysvětlil Zbyněk Miklík.

Základní hodnotící kritérium při výběru úvěru je stanoveno pro výši úrokových sazeb a výši marže; tvoří celých 90 % váhy. „Pochopitelně nejlépe bude hodnocena ta nabídka, která poskytne nejnižší úrokovou sazbu. Dalšími dvěma hodnotícími kritérii jsou výše závazkové provize a zkušenost s financováním podobných projektů,“ řekl Miklík.

Podoba Centra urgentní medicíny byla vybrána v roce 2017. Vítězný architektonický návrh předložila společnost SIAL. Do týmu zhotovitele byla také přizvána společnost DOMY. Koncem roku 2020 bylo zahájeno stavební řízení projektu Modernizace Krajské nemocnice Liberec a v únoru letošního roku začalo platit stavební povolení.

K výstavbě Centra urgentní medicíny, které vyjde na 2,42 miliardy korun, je nutné ještě započítat náklady ve výši zhruba jedné miliardy na vybavení a přípravu projektu, přeložky sítí, výkupy pozemků, změnový management a pořízení přístrojů. Náklady projektu jako celku včetně zdravotních technologií tak činí přibližně 3,4 miliardy korun včetně DPH.

Projekt modernizace Krajské nemocnice Liberec má výrazně zlepšit nejen zázemí pro zdravotníky, ale také zajistit pro pacienty přístroje a vybavení a dostupnou lékařskou péči na úrovni 21. století. 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky