Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Pilotní projekt IDOL na Českodubsku již funguje

Pilotní projekt IDOL na Českodubsku již funguje

[32028|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/tiskove/bus1_96887effc6.jpg]

18. 05. 2009
[id:8065|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Dnes odstartoval pilotní projekt IDOL Českodubsko, který se zatím týká oblasti mezi Libercem – Turnovem – Českým Dubem. Na tomto území mohou již nyní cestující aktivně využívat integrovaného dopravního systému a cestovat pouze s jedním jízdním dokladem ve všech dopravních prostředcích. Dnes si nový systém jízdou z českého Dubu do Liberce vyzkoušel také náměstek hejtmana por dopravu Martin Sepp a ředitel Korid LK, který IDOL připravuje tři roky, Petr Prokeš.

„Máme informace, že systém od rána funguje a nejsou problémy,“ uvedl Martin Sepp.

„Teď jde hlavně o to, aby lidé pochopili, že výhody, které nový systém přináší, mohou čerpat při používán karty Opuscard,“ doplnil s tím, že informace lze získat na kontaktních místech, například v Českém Dubu v Informačním centru v budově knihovny, v propagační tramvaji, která stojí na točně na Fügnerově ulici v Liberci, a v dalších městech.

Do testovacího provozu jsou zapojeni Městské hromadné dopravy v Liberci a v Turnově, vybrané autobusové linky ČSAD Liberec a ČSAD Semily a osobní vlaky mezi Libercem a Turnovem.

Cestující si mohou zakoupit opuscard a využívat její výhody již nyní. Novou bezkontaktní čipovou kartu opuscard lze zakoupit na předprodejích v Liberci, v Turnově a od 4.5.2009 také v České Dubu. Pro pořízení karty je potřeba pouze vyplněná žádost s fotografií a částka 140,-Kč. Cestující, kteří si na kartu nahrají elektronický jízdní doklad, mají tak jedinečnou možnost začít cestovat pohodlněji a levněji.

„Bude to velmi pohodlný způsob přepravování pro všechny, kteří cestují každodenně za prací nebo si vyrazí o víkendu na výlet. Tento moderní jízdní doklad ušetří cestujícím peníze. Každý si zakoupí pouze relaci, to znamená pouze cestu mezi místy, kam cestuje. Nikoli drahý jízdní doklad s velkou územní platností,“ řekl náměstek hejtmana.

Dodal, že díky cestování s opuscard dojde také ke zrychlení odbavení cestujících. Pravidelní cestující využijí sedmidenní nebo třicetidenní výhodné jízdné a nebudou muset při nástupu do dopravního prostředku vždy zakupovat nové jízdenky.

 

Vlastníkům Liberecké městské karty stačí pouze přeprogramování karty, které lze provést v předprodeji MHD Liberec. Po té mohou kartu využívat se všemi výhodami, které nová opuscard nabízí. Do této chvíle bylo vydáno více než 63 tisíc karet s vizuálem Liberecké městské karty a 6,5 tisíce karet s vizuálem opuscard. Pro držitele nové karty je připraven pestrý benefit program, který přináší výhody, jako jsou slevy při vstupech či nákupech u obchodních partnerů, karta je akceptována jako čtenářský průkaz Krajské vědecké knihovny, slouží jako vstupní karta do liberecké radnice. Další benefity na www.benefitprogram.cz .

Jízdní doklady je možné zakoupit přímo v příměstských autobusech zapojených linek, na předprodejních místech autobusových dopravců a dále ve vybraných železničních stanicích v zájmovém území Liberec, Turnov, Rychnov u Jablonce nad Nisou.

Pro snazší představu si uveďme příklad: V Liberci v Lidových Sadech si v tramvaji pomocí opuscard zakoupíte jednotlivý lístek na MHD v ceně 16,- Kč. Tramvají jedete přímo k nádraží ČD, kde si bez prodlení zakoupíte jízdní doklad IDOL pro jednotlivou jízdu do Hodkovic nad Mohelkou v ceně 26,- Kč. Při platbě je z ceny virtuálně odečtena cena za MHD (26-16=10). Celkově tak zaplatíte za přepravu z Lidových sadů do Hodkovic nad Mohelkou částku 26,- Kč.
V rámci testovacího provozu budou moci lidé využít jak papírové jízdenky, tak i integrované jízdné přes elektronickou peněženku, výhodné sedmidenní nebo třicetidenní časové jízdné i jednotlivé jízdné v MHD Liberec. Testovací provoz bude trvat do 30. června 2009. Ostrý provoz Integrovaného dopravního systému IDOL v celém Libereckém kraji se spustí 1. července 2009.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302