Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Počítačová hra zavalila Český ráj turisty. Na Trosky jich dorazilo o 42 procent víc než loni

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 15. 07. 2025 10:28
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Začátkem letošního února vyšla dlouho očekávaná počítačová hra Kingdom Come: Deliverance II. Jedná se o hru ve virtuální realitě, která se kromě Kutné Hory odehrává i v oblasti českorajských Trosek. Ty už nyní hlásí značný nárůst návštěvnosti – za období od začátku sezony do 30. června se oproti loňskému roku jedná o nárůst zhruba o 42 procent.

Český ráj, který je už tak v některých lokalitách velmi intenzivně turisticky vytíženou oblastí, se nyní potýká s přílivem dalších návštěvníků. Ti přijíždějí prozkoumat kulisy výše zmíněné hry. Z tohoto důvodu Sdružení Český ráj, které mimo jiné pečuje o udržitelný cestovní ruch, informuje o některých důležitých souvislostech, které je třeba mít na paměti.

Celé území Trosek je součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj, a proto zde platí různá omezení. Ta slouží nejen k ochraně přírody, ale také historicky cenných památek. Například Podsemínský most vedoucí k Podsemínskému mlýnu je vzhledem k technicky nevyhovujícímu stavu uzavřen.

Přírodní rezervace Apolena, nacházející se v blízkosti hradu Trosky, je od roku 2010 uzavřena. Důvodem je ochrana jejího geologického bohatství. Nacházejí se zde totiž velmi měkké pískovce, které při průchodu lidí podléhají zvýšené a mohutně zrychlené erozi. Důkladně tuto oblast prozkoumat je dnes možné už jen ve virtuálním herním světě.

„Kvůli ničení skal, které vedlo až k jejich destrukci a dalšímu poškozování přírodního prostředí, uzavřela před 14 lety Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky celé území přírodní rezervace Apolena. Nejen horolezecký sport, ale i běžná turistika představují pro zdejší skalní město významné ovlivnění. Skály v Apoleně totiž tvoří nejměkčí pískovec v Českém ráji, jedná se o málo zpevněnou a mechanicky nepříliš odolnou horninu s kaolinickým tmelem. Uzavření předcházel nejprve pokus o řešení prostřednictvím kontrolní činnosti stráže přírody. Přestupky proti zákonu o ochraně přírody a krajiny v přírodní rezervaci však ani po této zvýšené kontrole neklesaly. Součástí rezervace je i jeskyně Sklepy, která je evropsky významnou lokalitou pro vrápence malého a vstupování do ní ohrožuje životy těch zvířat. Aby k tomu nedocházelo, jeskyně byla již dříve uzavřena mříží a v roce 2010 se agentura rozhodla přistoupit k zákazu vstupu veřejnosti do přírodní rezervace. Je třeba si uvědomit, že vlivem eroze silně podpořené poškozováním lidmi došlo v Apoleně k destrukci a řícení skalních bloků. Vstup na území přírodní rezervace tak nejenže je nezákonný, ale může představovat i riziko úrazu,“ řekl Lukáš Bílek, vedoucí Chráněné krajiné oblasti Český ráj.

Dalším důležitým omezením je zákaz provozu dronů na území přírodní památky Trosky a v jejím třísetmetrovém okolí.  „Smyslem tohoto zákazu je zajištění klidu pro hnízdící sokoly stěhovavé. Právě k rušení opakovaně docházelo díky velké koncentraci poletujících dronů v době hnízdění. Zákaz je omezený časově na první polovinu kalendářního roku a územím přírodní památky Trosky s jejím třísetmetrovým okolím. Je důležité zdůraznit, že i mimo stanovené období a území nelze létat bez omezení. Na celém území chráněné krajinné oblasti je pro létání s dronem nutný souhlas Úřadu pro civilní letectví a k němu se Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky vyjadřuje. V kritických měsících hnízdění ptáků a v místech hnízdišť vydání takového souhlasu není automatické a jeho vydání podléhá přísné kontrole. Naopak v mimohnízdním období roku a v nerizikových místech nebývá létání s drony problematické. Sokol je součástí znaku Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Do krajiny Českého ráje se vrátil po téměř čtyřech desetiletích, kdy byl na pokraji vyhubení. Ohleduplnost nejen vůči němu, ale i vůči krajině nejen Českého ráje jako takové, vypovídá o míře vyspělosti a kultury společnosti,“ uzavřel Bílek.

TZ: Sdružení Český ráj

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky