Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ORANŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ORANGE THE WORLD | 25. 11. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 10. 12. 2024

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Podzim v Jizerských horách: rozhledny, muzea i kyselka

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 07. 11. 2023 15:08
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Syrový a uplakaný, mlhavý a větrný, ale také slunečný a prozářený barvami zlátnoucího listí – ročním obdobím mnoha tváří dokáže být podzim. V létě i v zimě jsou Jizerské hory plné turistů, ožívají dětským smíchem, funěním turistů i svistem upalujících bicyklů; to opravdické zadumané kouzlo a duch těchto hor vystupuje právě na podzim.

Jizerské hory jsou rájem rozhleden – nalézá se v nich celkem 18 kamenných, železných, dřevěných objektů a nespočet skalních vyhlídek. Za zmínku stojí rozhledna na Tanvaldském Špičákujedna ze čtyř rozhleden architekta Roberta Hemmricha, která byla otevřena roku 1909. Nabízí kruhový výhled nejen na Jizerské hory, ale i Krkonoše. A na protějším hřebeni se vypíná jedna z nově postavených rozhleden, Světlý vrch. Její vyhlídková plošina připomíná ptačí hnízdo.

„Rozhledny jsou v Jizerských horách, ale i jiných oblastech naší země, stále lákadlem pro návštěvníky. Výhled do krajiny zkrátka nikdy neomrzí, zvlášť když doslova každý měsíc vypadá krajina jinak, podle toho, jak se příroda během roku proměňuje,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Určitou podzimní křehkost Jizerek dotváří četná rašeliniště. To největší – rašeliniště Jizerky – se rozkládá mezi Jizerkou a Smědavou a prochází jím naučná stezka Tři Iseríny, která seznamuje s přírodním bohatstvím a rozmanitostí. Za výlet určitě stojí Přírodní rezervace Na Čihadle s tamní dřevěnou vyhlídkovou plošinou. 

Kdo více než pohybu holduje kultuře, může navštívit některé z četných muzeí. Sklo a bižuterie, technika, hasiči, výtvarné umění, archeologie, řemesla, historie – to je jen zlomek nabídky zdejších muzeí. S orientací a výběrem pomůže nová brožura Muzea Libereckého kraje, která je k dispozici i online.

Jizerské hory nabízí i řadu léčivých pramenů. Vyvěrají především v severní části pohoří, v oblasti Nového Města pod Smrkem. Tamní novoměstská kyselka byla objevena již roku 1780 a je dodnes oblíbeným výletním místem. Nejznámějším pramenem je ten v Lázních Libverda. Právě tam byly totiž díky objevu léčivé vody vystavěny věhlasné lázně. První zprávy o léčivé vodě pocházejí již ze 14. století, zvěsti o ní šířili především poutníci, kteří se zde osvěžovali touto Boží vodou cestou do poutního kostela v Hejnicích. Pramen je veřejně přístupný na lázeňské kolonádě. Minerálka se železitou příchutí je zcela bez zápachu a má příjemnou svěží chuť.

To, a ještě více se lze dozvědět na oficiální webových stránkách Jizerských hor. Mnoho zajímavého se nalézá také na facebookových stránkách Regionu Liberec.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky