Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Policisté při kontrolní akci zjistili tři podnapilé řidiče

Policisté při kontrolní akci zjistili tři podnapilé řidiče

[27633|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/policie_6e6b4eb838.jpg]

15. 09. 2008
[id:6956|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Akce Policie ČR a Libereckého kraje Víkend bez tolerance jsou zaměřeny na přítomnost alkoholu v krvi řidičů. Každý kontrolovaný řidič obdrží tiskovinu LK, která obsahuje informační tabulku s dobami odbourávání alkoholu z krve, údaje o některých dopravních nehodách, které byly způsobeny vlivem alkoholu v loňském roce v LK a dalšími důležitými informacemi o vlivu alkoholu za volantem. Pokud kontrolovanému řidiči nebude prokázán alkohol v krvi, obdrží alkoholtester. 

Na již třetí společnou akci, tentokrát v Novém Boru, bylo vyčleněno 5 hlídek Policie ČR.

„Na naší poslední akci, která proběhla v noci ze soboty na neděli na Českolipsku a Novoborsku, bylo kontrolováno 137 vozidel, přičemž bylo zjištěno 25 přestupků. Alkohol v krvi řidičů byl zjištěn ve třech případech. Jednomu z řidičů byla naměřena dokonce hodnota 2,54 promile. Tento přečin bude dále posuzován jako trestný čin,“ uvedl Vladimír Richter, člen Rady LK pro dopravu.

V loňském roce zemřelo na silnicích Libereckého kraje v důsledku dopravních nehod 46 osob. Nejčastější příčinou všech smrtelných nehod byla nepřiměřená rychlost. O 38 více,  celkových 413 dopravních nehod, zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. Počet nehod způsobených pod vlivem alkoholu se v letošním roce sice snížil o 21 případů ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce (do konce srpna), nicméně 255 nehod je stále velmi vysoké číslo.

Od počátku roku 2008 do konce srpna, se staly 3 smrtelné dopravní nehody, při nichž byl u řidičů zjištěn alkohol. Dne 9.2.2008 zemřel 26letý řidič, když nezvládl řízení a při průjezdu pravotočivou zatáčkou narazil do betonového sloupu elektrické vedení. 5.3.2008 u obce Jitrava zemřel 27letý řidič, který řídil pod vlivem alkoholu a havaroval do protijedoucího nákladního vozidla. Dne 20.5.2008 způsobil na sil. I/65 (ve směru od Prahy na Jablonec n.Nis., kdy v mírné levotočivé zatáčce, ve stoupání třípruhé komunikace) 29letý řidič, který řídil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, tím že vyjel do protisměru. Při této nehodě zemřel v protijedoucím vozidle 40letý řidič.

V roce 2008 Liberecký kraj zpracoval marketingový plán činností, ve kterém byla problematika alkoholu za volantem označena za jednu z hlavních priorit, které musí být řešeny. Liberecký kraj se vydal jak cestou prevence tak cestou represivní a to ve spolupráci s Policií ČR.

 

Mgr. Richter k Víkendu bez tolerance III

„Akce „víkendy bez tolerance“ jsou dalším způsobem spolupráce s Policií ČR. Dlouhodobě spolupracujeme s Policií např. v oblasti kontrol nákladní dopravy, resp. zákona č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě. Obě předchozí akce poukázali na skutečnost, že alkohol na silnicích je v našem kraji stále problém. Řidiči, řídící pod vlivem alkoholu ohrožují nejen sebe, ale hlavně ostatní účastníky silničního provozu.

Na předchozí akci, která se uskutečnila v  Doksech a okolí,  policisté zkontrolovali od 22:00 hod v sobotu do 5:00 hod v neděli 235 vozidel. Zjistila 27 přestupků, za které vybrala 17 500 Kč.

„Přesto, že se byla akce byla hlášena na místních diskotékách, alkohol v krvi řidičů byl zjištěn v šesti případech. Jednalo se zejména o mladé lid,“ připomněl radní.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302