Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Hlavní pokladna v 10. patře je od čtvrtka 4. 7. do pondělí 15. 7. včetně UZAVŘENA.  Správní poplatky v hotovosti bude výjimečně možné složit v kanceláři č. 1017 nebo 1018. Platby je možné posílat i elektronicky na bankovní účet Libereckého kraje. Pokladna bude pro klienty znovu k dispozici od úterý 16. 7. 2024. Od července se také změní přestávka v rámci pokladních hodin (nově 11:00–12:00), otevírací doba od 1. 7.: pondělí:   8:00–11:00 | 12:00–17:00 úterý: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 středa: 8:00–11:00 | 12:00–17:00 čtvrtek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 pátek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Postřižiny na plátně a sto let stará hospoda. Léto v turnovském muzeu je ve znamení piva

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 21. 06. 2024 14:53
  • Kultura

Sdílet článek

Dvojvýstavu zabývající se oborem pivovarnictví a pohostinství v regionu Pojizeří si na hlavní sezonu připravilo Muzeum Českého ráje v Turnově. Vernisáž obou výstav se uskuteční ve čtvrtek 27. června v 17 hodin.

Ve výstavním sále muzea bude do 19. ledna příštího roku k vidění výstava s názvem Kde se pivo vaří…, která se věnuje historii a současnosti pivovarnictví na Turnovsku. Představí se historie vaření piva doplněná ukázkou velkého množství historického náčiní, které bylo k jeho výrobě nezbytné.

V muzejním Kamenářském domě je pak k vidění do 8. září tohoto roku výstava s názvem Kde se pivo pije…, která seznamuje se starými hostinci a historickými pivními lahvemi z regionu.

„Pivo a jeho kvalita, síla, hořkost a další charakteristiky, to je věčné téma pro jeho milovníky. A když už člověk něco komentuje či hodnotí, měl by o tom vědět co možná nejvíc. Právě vhled do pivovarnictví nabízí nová výstava v Muzeu Českého ráje. Nepochybuji, že s ohledem na téma, ale i vzhledem k ochutnávkám, se bude jednat o velmi přitažlivou a navštěvovanou výstavu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Expozice v hlavním výstavním sále muzea přiblíží historii i současnost pivovarnictví obecně, aby pak zavedla do pivovarů na Turnovsku. Ukáže také specifické obory a řemesla s vařením piva spojené, jako jsou bednářství či bečvářství. Stranou ovšem nezůstane ani ledování, bez kterého by to nefungovalo, a nakonec i hospoda, bez níž by to celé nedávalo smysl.

Druhá část výstavy představí staré turnovské pivovary – firmy Táborský a Svoboda –, dodnes fungující pivovary na Malém Rohozci a ve Svijanech a v neposlední řadě také před pár lety založený Měšťanský pivovar Turnov. 

„O tématu jsme se již bavili několik let se zkušeným badatelem Jaroslavem Egertem. Může to být už téměř deset let, co se začal věnovat historii pivovarů v Českém ráji. V roce 2022 vydal o regionálním pivovarnictví skvělou knihu přicházející hned s několika novými a zajímavými informacemi. Spolu jsme řešili záležitosti týkající se přímo turnovských pivovarů a říkali jsme si, že výstava k tématu by nebyla od věci,“ řekl hlavní kurátor výstavy David Marek. 

Pro výstavu muzeum v Turnově domluvilo zápůjčky z nedávno otevřeného Národního muzea pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy, jehož zakladatelé v čele s Milanem Starcem se pivovarnické historii věnují téměř třicet let a ve svých sbírkách mají kousky, které stojí za to vidět. Některé exponáty byly zapůjčeny z Chmelařského muzea v Žatci či Státního okresního archivu v Semilech. 

Druhou částí projektu je výstava Kde se pivo pije…, instalovaná v Kamenářském domě, která přibližuje historii pohostinských služeb v Turnově. V přízemí domu bude zřízen hostinec v duchu první poloviny 20. století, který bude po dobu prázdnin každou středu fungovat jako zařízení k ochutnávce regionálního piva.

Hlavní sponzor celé akce – Pivovar Svijany – se uvolil, že turnovské muzeum bude jedno z prvních míst, kde bude možné ochutnat nový ležák Svijany 460. Pivovar totiž letos slaví kulaté výročí od první zprávy o fungujícím pivovaru roku 1564. „Návštěvníci se v hostinci krom jiného dozví zásadní informace o hospodě U Bažanta, která fungovala od počátku 19. století až do roku 1949 v domě čp. 70, dnešní muzejní administrativní budově,“ dodal historik turnovského muzea Antonín Mojsl. 

V patře Kamenářského domu bude k vidění výstavka raritních historických pivních láhví z českorájského regionu, které muzeu zapůjčili tři významní sběratelé v oboru. Informační část přinese historický exkurz do turnovských hostinců, kterých před sto lety v rámci města působilo podstatně více než dnes. Výhodou je bohatý obrazový materiál, který především znalcům místního prostředí připomene různá zákoutí města. Historické snímky doplní ukázky inzerce hostinců, ze kterých je možné vyčíst, jaké pivo se v podnicích točilo.

Ve vybrané středy se atrium muzea promění na letní kino, jež po setmění promítne legendární české filmy. Doprovodný program podpoří regionální pivovary, jejichž produkce tu bude ve vybrané dny k dispozici. 10. července jsou na programu Postřižiny (s pivovarem Rohozec), 24. července se bude promítat Adéla ještě nevečeřela (s pivovarem Rohozec), 7. srpna bude k vidění Vesničko má středisková (s Měšťanským pivovarem Turnov) a vše zakončí 21. srpna Slavnosti sněženek (s Měšťanským pivovarem Turnov).

Jednotlivá promítání začínají zhruba ve 21.30 a vstup je volný. Na podzim muzeum chystá k výstavám další doprovodný program v podobě odborných přednášek o pivovarnictví. Termíny budou včas upřesněny. 
 

TZ: Muzeum Českého ráje

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky