Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Povodně, přívalové deště a sesuvy půdy – následky a prevence.
- 03. 03. 2025 16:41
- Krizové řízení
- Životní prostředí
Partneři projektu „Přeshraniční výměna informací o rizicích PL-CZ“ se v pondělí 24. února 2025 sešli na okresním úřadě ve Zgorzelci na tematickém setkání s názvem „Povodně, přívalové deště, sesuvy půdy“, které bylo věnováno diskusi o rizicích spojených s extrémními povětrnostními jevy a jejich dopadech na infrastrukturu a obyvatele regionu.
Akce se zúčastnili zástupci orgánů krizového řízení a kombinovaných služeb z okresu Zgorzelec, okresu Lubáň a Libereckého kraje. Kromě toho byla v rámci dlouhodobé přeshraniční spolupráce k účasti na setkání přizvána také delegace z okresu Görlitz a Bautzen.
Hlavním cílem setkání bylo představit aktuální situaci v jednotlivých regionech, vyměnit si zkušenosti a diskutovat o problémech, které představují extrémní srážky, povodně a sesuvy půdy. Zástupci jednotlivých partnerů poskytli podrobné analýzy rizik ve svých oblastech, představili údaje o rozsahu problému, dosud přijatá preventivní opatření a používané systémy monitorování a včasného varování.
Diskutovalo se také o platných postupech pro reakci na mimořádné události
a o mechanismech spolupráce mezi jednotkami místní samosprávy a službami odpovědnými za veřejnou bezpečnost.
Ve druhé části jednání přistoupila pracovní skupina určená z řad účastníků k práci na klíčových otázkách souvisejících s vypracováním společných postupů pro prevenci
a potírání následků extrémních meteorologických jevů.
V rámci diskuse byly stanoveny klíčové priority a oblasti pro posílení přeshraniční spolupráce. Mezi diskutovaná témata patřilo zlepšení systému výměny informací, koordinace záchranných operací a možnosti implementace moderních technologických řešení na podporu krizového řízení.
Výsledkem jednání bylo sblížení postojů ke společnému postupu při řešení přírodních rizik a vytvoření základu pro další spolupráci zaměřenou na zvýšení bezpečnosti obyvatel regionu a efektivnější koordinaci aktivit v projektové oblasti.
Projekt č. CZ.11.01.01/00/22_001/0000011 „Přeshraniční výměna informací o rizicích PL-CZ“ je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj
v rámci programu Interreg Česká republika – Polsko 2021–2027, Priorita 1 - Integrovaný záchranný systém a životní prostředí, Cíl 1.1 - Zvýšená připravenost
a přeshraniční schopnost zvládat rizika a katastrofy na česko-polské hranici související se změnou klimatu.
Galerie
Další aktuality
Kraj již zná výsledky měření hluku v okolí dolu Turów za loňský rok. Limity byly překročeny jen v několika případech
- 21. 05. 2025
- Životní prostředí
Kraj pokračuje v podpoře hasičů. Jednotkám požární ochrany poskytne bezmála 16 milionů korun
- 21. 05. 2025
- Krizové řízení
Veterinární správa vyzývá: Hlaste nálezy uhynulého nebo zraněného ptactva
- 20. 05. 2025
- Krizové řízení
- Životní prostředí