Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Pozůstalost legendy Jizerských hor, dobrodruha Gustava Ginzela, získalo Severočeské muzeum

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 30. 03. 2022 15:04
  • Kultura

Sdílet článek

Řada předmětů, které přestavují pozůstalost po libereckém rodákovi a známém horolezci, cestovateli a dobrodruhovi Gustavu Ginzelovi, přibyla díky jeho bratrovi Hansovi do sbírek Severočeského muzea v Liberci. Jde o unikátní sbírku jeho osobních věcí a horolezeckého vybavení.

Jeden z předmětů je ke spatření v muzejní expozici Liberecké fragmenty. „Je jím dřevěná truhla, kterou měl Gustav Ginzel připravenou pro poválečný odsun, ke kterému nakonec nedošlo díky odbornosti jeho otce v textilním průmyslu,“ uvedla kurátorka podsbírky Etnografie Jana Stěhulková.

„Gustav Ginzel byl legendární osobností Jizerských hor. Čím vším byl a co po sobě zanechal, to vše bude představovat Severočeské muzeum. Je skvělé, že pozůstalost zůstala v regionu a ve veřejně přístupné instituci,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Dobrodruh se narodil 28. února 1932 jako nejstarší z pěti sourozenců do tkalcovské rodiny v Liberci. Jeho otec vlastnil továrnu na sukno, a proto také po absolvování liberecké textilní průmyslové školy dál pracoval v oboru.

Jeho velkou vášní bylo cestování a horolezectví. Procestoval velkou část světa od Kavkazu po Andy. Díky svému zájmu o přírodu, horolezectví a geologii mimo jiné sepsal brožuru Topografie skal Jizerských hor vydanou v roce 1962 Severočeským muzeem, která se stala základem pro horolezecké průvodce po Jizerských horách.

Se svým otcem, bratrem Wolfgangem a rodinným přítelem, známým horolezcem, Rudolfem Kauschkou, absolvoval Ginzel mnoho prvovýstupů na žulové věže Jizerských hor. Byl jedním ze zakladatelů Jizerské padesátky.

Nejvíce se však proslavil jako svérázný majitel takzvaného Hnojového domu neboli Misthausu v osadě Jizerka, který byl zaplněn kuriozitami a předměty z jeho cest po světě. V srpnu roku 1995, když byl Gustav Ginzel v Austrálii, ale lehl Hnojový dům i se vším vybavením popelem.

Dům byl postaven znovu, ale v roce 2000 se Gustav ze zdravotních důvodů odstěhoval k příbuzným do Německa, kde v listopadu 2008 zemřel. Doposud se mělo za to, že s Hnojovým domem shořely i všechny předměty spojené s Ginzelem a jeho cestami. Rodina Ginzelova ale vlastnila také dům v libereckých Kateřinkách, kam si Gustav ukládal část svých věcí.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky