Přehrada Mlýnice slouží zejména k rybolovu. Vykoupají se v ní jen ti nejotužilejší

19. 08. 2022

Pod malou osadou Mlýnice nedaleko obce Nová Ves vznikla v letech 1904–1906 stejnojmenná vodní nádrž. Byla vybudována na Albrechtickém potoce jako součást Generálního projektu na výstavbu přehrad v povodí Lužické Nisy pro Vodní družstvo v Liberci.

„Kromě vodohospodářské funkce, kterou přehrada má, se jedná o jednu z dvojice historických vodních děl, které jsou nedaleko od sebe. Pro milovníky technických památek jde určitě o přitažlivý cíl výletu,“ řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Projekt na výstavbu přehrad v povodí Lužické Nisy, jehož autorem je Otto Intze, zahrnoval původně tři přehrady v povodí Jeřice. Fojtku, Mlýnici a přehradu v Oldřichově v Hájích, která nakonec nebyla postavena.

Mlýnice slouží zejména k rybolovu. Koupání v ní není zakázáno, ale kvůli studené vodě a okolnímu lesnatému porostu není za tímto účelem příliš navštěvovaná.

V roce 2010 přehrada dokázala ustát povodeň. Nestíhala ale odvádět vodu stavidly a vrchními přelivy. Voda přetékající přes korunu hráze tak odplavila zeminu pod hrází. Mezi lety 2011 a 2012 proto na hrázi probíhaly opravné práce.

Anna Vašková
odborný zaměstnanec oddělení tiskového a vnějších vztahů
anna.vaskova@kraj-lbc.cz
Mobil: 739541516