Přenocujte v sobotu v barokním stanu před Severočeským muzeem v Liberci

20. 04. 2012

Přesně na den výročí bitvy u Liberce, v sobotu 21. dubna, vyroste po 255 letech před budovou Severočeského muzea provizorní stavba, jejíž původ na první pohled odhalí jen znalec. Ve spolupráci s muzejními kolegy a členy skupiny historického šermu Rex z Brna se podařilo zajistit výrobu repliky vojenského stanu z poloviny 18. století. Během sobotu bude před muzeem i v něm probíhat bohatá program, který vyvrcholí nocí v barokním stanu.

„Pro někoho zdánlivě jednoduchá plátěná stavba má pro Liberec další odkazy k historii města. Liberec byl v období baroka známý díky manufakturní produkci plátna, určeného na plachty formanských povozů, pytle na mouku nebo třeba právě na vojenské stany. I přesto, že naprostá většina českých textilek do dnešní doby zkrachovala, podařilo se pro výročí bitvy u Liberce sehnat českého výrobce přírodního plátna, které věrně napodobí původní barokní materiál. Někoho překvapí jednoduchost vojenského stanu. Možná by očekával zajímavé tvary, barokní zdobnost a výraznou barevnost, kterou známe z historických filmů,“ popisuje Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.

Při zadání výroby stanu se ale zaměstnanci muzea drželi pouze původních historických předloh. Žádný originální stan se v českých muzejních sbírkách nedochoval, a tak jsme byli odkázáni na dobová vyobrazení bitev a polních ležení 17. a 18. století, kterých je již dostatek. Nečekejte žádné zipy, kovové sponky nebo tyče – pouze hrubé nebělené plátno, tyče a kolíky ze dřeva a motouzy k ukotvení jednoduchého hranolu. Pokud to počasí dovolí, neskončí experimentální stavba stanu sobotou 21. dubna, ale potrvá až do května.

„Zájemci z řad veřejnosti budou moci přenocovat stejně jako kdysi rakouští nebo pruští vojáci přímo ve vojenském stanu o půdorysu 5×6 metrů. Přenocování je určeno pro skupiny 4-10 osob,“ vysvětlil Křížek.

PROGRAM VÝROČÍ BITVY U LIBERCE L. P. 1757:

PO CELÝ DEN (9:00-17:00 HODIN)

vystoupení Královského pruského pěšího pluku č. 26

výstava barokních zbraní ze sbírek Severočeského muzea

výstava historických plánů bitvy u Liberce ze sbírek Severočeského muzea

DOPOLEDNE

experimentální stavba barokního vojenského stanu, příprava stanu na přenocování

OD 12:00 HODIN

pietní akt na Nerudově náměstí (hromadný přechod od SM v 11:30 hodin)

OD 14:00 HODIN

přednáška Mgr. Petra Brestovanského o archeologických nálezech z doby sedmileté války na Nerudově náměstí v Liberci (AV sál SM)

OD 15:00 HODIN