Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Přeshraniční program ČR – Polsko podpoří pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v kraji

20. 09. 2022

V roce 2022 by už měl být přeshraniční program Interreg V-A Česká republika – Polsko 2014-2020 uzavřen. Leč nestalo se tak. Na jaře letošního roku se vedení programu rozhodlo zapojit do pomoci ukrajinským uprchlíkům a vyhlásilo speciální výzvu na příjem projektů, které tuto problematiku řeší. Času na přípravu přeshraničních projektů bylo málo, ale přesto se našlo dost organizací, které projekty připravily.

Hodnotitelským sítem prošlo pět projektů z celého programového území. „Máme velkou radost, že ve třech z pěti projektů jsou zainteresovány organizace a instituce z Libereckého kraje,“ uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Všechny tři projekty také byly monitorovacím výborem schváleny. Zajistí poskytování informací a pomoc s vyřizováním dokumentů, hledáním ubytování a dalších administrativních náležitostí občanům Ukrajiny, kteří v Česku hledají útočiště před válkou. „Lidé také budou moci využívat jazykové kurzy. Pro děti budou zajištěny různé volnočasové aktivity,“ dodal radní Ulvr. V neposlední řadě dojde k výměně dobré praxe mezi českými a polskými projektovými partnery. Všechny projekty musí být dokončeny do konce roku 2023.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324