Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Příbor, držák na pití nebo magnetická ruka. Žáci z Liberecka vymýšlí zlepšováky pro lidi s hendikepem

24. 10. 2022

Vymyslet zlepšováky, které usnadní život lidem se zdravotním postižením. Takové je zadání druhého ročníku žákovské soutěže Business Talent. V otevřené dílně iQFABLAB libereckého science centra iQLANDIA poměří síly a předvedou svou kreativitu dvě stovky osmáků a deváťáků základních škol ze všech čtyř okresů Libereckého kraje. Prostřednictvím moderních technologií, za pomoci svých chytrých nápadů zabojují o humanoidního robota, 3D tiskárnu a další hodnotné ceny.

„Soutěž propojuje školy a jejich žáky s technologiemi a trendy. Ukazuje jim, jak dnes vypadají technické obory a co všechno lze s jejich pomocí dokázat. Zatímco v loňském ročníku soutěžící vyráběli módní doplňky, letos může jejich práce pomoci zdravotně postiženým. Usnadní jim každodenní rutinu, pro nás běžnou, pro postižené mnohdy složitou, nebo neřešitelnou,” říká Veronika Slavíková z libereckého science centra iQLANDIA.

Úkolem každého týmu je během jednoho dne vymyslet, vyrobit a následně odprezentovat svůj prototyp před odbornou porotou. Aby šla práce dobře od ruky, jsou jim k dispozici odborní mentoři na technologie 3D tisku, laserového řezání, ale také na obchod a marketing.

Do projektu se dále zapojuje spolek DePejSek sdružující především lidi s postižením pohybového aparátu. Právě oni se stávají fiktivními zákazníky soutěžících a během jednotlivých soutěžních kol jsou jim k dispozici, konzultují i rovnou zkouší rozpracované zlepšováky a vychytávky.

„Příprava a konzumace jídel běžným příborem nám dělá problém, bojujeme s běžnými kartáčky na zuby nebo s holicími strojky, v zimě se naše vozíky stávají na náledí neovladatelnými,” jmenuje některá úskalí každodenního života na vozíčku Jiří Honc, předseda spolku DePejSek. Specializované pomůcky na trhu podle něj buď chybí, nebo jsou nesmyslně předražené. V otevřené dílně si přitom již vyzkoušeli, že na 3D tiskárnách lze řádově za desítky korun vyrobit například na míru upravený příbor.

Liberecký kraj do soutěže vstupuje i letos skrze spolupořadatele Agenturu regionálního rozvoje potažmo tým Smart Akcelerátor. „Náš region je tradiční baštou strojírenství a průmyslů na něj navázaných. O dobré nápady zde v historii nebyla nouze. Učit mladé lidi inovativnímu myšlení a probouzet v nich zájem o moderní technologie je pro nás zcela přirozenou cestou k prosperitě,” uvádí Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

V první kole z osmi se již soutěžící blýskli magnetickou rukou sloužící jako podavač předmětů, praktickou pomůcku na pití nebo pluhem určený pro invalidní vozík. „Dokázali, že jim nechybí kreativita a že i žáci osmé a deváté třídy jsou schopni přijít s novým neokoukaným nápadem,“ říká k tomu Dan Ramzer, náměstek hejtmana a radní Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti, který nad soutěží převzal záštitu.

„Prototypy, které budou podle spolku DePejSek přinášet zdravotně postiženým největší užitek, chceme v závěru soutěže dotáhnout do finální podoby a následně zveřejnit ve formátu otevřených dat, aby si je mohl vyrobit každý,“ dodává Veronika Slavíková.

-----

Žákovská soutěž Business Talent 2022 je realizována v rámci projektu „Smart Akcelerator II Libereckého kraje“ CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369. 

Smart Akcelerator II Libereckého kraje realizuje ARR-Agentura regionálního rozvoje, spol. s.r.o. a je financován z prostředků Evropské unie, MŠMT a Libereckého kraje. 

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419