Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Hlavní pokladna v 10. patře je od čtvrtka 4. 7. do pondělí 15. 7. včetně UZAVŘENA.  Správní poplatky v hotovosti bude výjimečně možné složit v kanceláři č. 1017 nebo 1018. Platby je možné posílat i elektronicky na bankovní účet Libereckého kraje. Pokladna bude pro klienty znovu k dispozici od úterý 16. 7. 2024. Od července se také změní přestávka v rámci pokladních hodin (nově 11:00–12:00), otevírací doba od 1. 7.: pondělí:   8:00–11:00 | 12:00–17:00 úterý: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 středa: 8:00–11:00 | 12:00–17:00 čtvrtek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 pátek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Příjmy měst, obcí a krajů se propadají, situace je vážná

Mgr. Langer Jiří

  • 18. 03. 2015 16:52
  • Ekonomika

Sdílet článek

Leden, únor i počátek března 2015 přinesl pro městské, obecní a krajské rozpočty nepříjemné překvapení – zásadní propad příjmů rozpočtů obcí, měst a krajů, přicházejících na základě zákona o rozpočtovém určení daní. Pokud v brzké době nedojde k rychlé nápravě stavu, hrozí, že městské, obecní či krajské rozpočty budou muset projít fatální restrukturalizací – bude se škrtat. Na vině, zdá se, je špatný výběr daní.

Poslanec Parlamentu České republiky, Mgr. Václav Horáček, se proto v písemné interpelaci obrací na vicepremiéra a ministra financí České republiky, Andreje Babiše. „Výběr daní, respektive jejich přerozdělení do měst, obcí a krajů za leden, únor a počátek března 2015 je více než katastrofální, a pokud nedojde k okamžité nápravě, hrozí, že města a obce a kraje se v dalších měsících dostanou do vážných ekonomických potíží. Jejich příjmy se velmi rychle dostaly do situace, ve které se nacházely před změnou Rozpočtového určení daní, která proběhla v roce 2011,“ píše poslanec Horáček ministru financí Babišovi.

Jak pokračuje, obce, města i kraje odhadovaly letošní příjmy podle optimistických zpráv, které ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem opakovaně veřejně sdělovalo. „Jak si tedy lze vysvětlit současný stav? Ekonomická čísla ukazují, že ekonomika roste. Znamená to tedy, že se zásadně zhoršil výběr daní?,“ ptá se Horáček dále.

V tom mu dává za pravdu starosta města Chrastavy, Ing. Michael Canov. „Současný stav jde proti všemu, co bylo prezentováno. Jediné vysvětlení současné situace je ten, že se katastrofálně zhoršil výběr daní, namísto výrazného zlepšení, které sliboval ministr Babiš před volbami i poté, co se stal ministrem financí,“ podotýká Canov. V případě Chrastavy došlo například k propadu příjmů za prvních dva a půl měsíce o cca 20%. Zcela se tak vymazalo navýšení RUD, kterého se podařilo dosáhnout před několika lety. Takový katastrofální pokles příjmů z roku na rok nenastal ani z části za celých 21 let, po které působím na chrastavské radnici. A vím dle ohlasů kolegů z radnic okolních obcí, že tento propad nastal prakticky všude. Nejhorší je, že k tomu došlo bez jakéhokoliv varování, naopak veškeré dostupné odborné odhady mluvily přesně opačným směrem. Schválené rozpočty tak hrozí krachem. 

Se stejnými potížemi se potýká také sousední Hrádek nad Nisou. Jeho starosta Josef Horinka jen za první dva měsíce roku avizoval propad o 2 miliony korun v porovnáním se stejným obdobím tohoto roku. „Jestli to takhle půjde dál., necháme radnice představitelům vládnoucí koalice. Ti si s tím jistě poradí,“ říká Horinka ironicky, zároveň tím ale potvrzuje vážnost situace.

„Nejinak je tomu v případě Železného Brodu. Za první dva měsíce roku 2015 se příjmy města z rozpočtového určení daní propadly o 1,7 milionu korun, první čísla za březen tento špatný trend jen potvrzují,“ doplňuje Mgr. Václav Horáček, který je radním Železného Brodu.

Propad příjmů ale zaznamenávají také kraje. Podle hejtmana Martina Půty sice situace zatím není tragická, nechtěl by ji ale ani podceňovat. „Věříme, že v dalších měsících se situace výrazně změní a že předpokládané příjmy budou naplněny. Pokud se trend brzy nezmění, bude nutné hledat úsporná opatření, především v otázce investic a dalších vnitřních úspor,“ hodnotí situaci hejtman Půta. 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky