Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Přírodní rezervace Sluneční dvůr a památka Konvalinkový vrch byly zrušeny a staly se součástí Národní přírodní památky Jestřebské slatiny

Mgr. Langer Jiří

  • 16. 08. 2012 15:19

Sdílet článek

 

Přírodní rezervace Sluneční dvůr a jejího ochranné pásmo a Přírodní památka Konvalinkový vrch a její ochranné pásmo byly zrušeny.

Tato maloplošná zvláště chráněná území se ale stala na základě vyhlášky 158/2012 Sb. ze dne 10. 5. 2012 o vyhlášení Národní přírodní památky Jestřebské slatiny a stanovení jejích bližších ochranných podmínek součástí této nově vzniklé národní přírodní památky.

Ministerstvo životního prostředí vyhlášením národní přírodní památky zvýšilo stupeň ochrany tohoto území a příslušným orgánem ochrany přírody a krajiny se stala Správa CHKO Kokořínsko,“ uvedl radní pro zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek (ČSSD).

Podle ministerstva zanikly důvody existence těchto původních zvláště chráněných území - Přírodní rezervace Sluneční dvůr a Přírodní památky Konvalinkový vrch.

 

Národní přírodní památka Jestřebské slatiny, která vznikla 1. 7. 2012,  zaujímá plochu 114 hektarů. Leží v území, o které by se už v tomto roce měla kvůli jeho jedinečným přírodním hodnotám rozšířit chráněná krajinná oblast Kokořínsko. Její název se pak změní na CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. 

V Jestřebských slatinách roste orchidej prstnatec český a masožravá tučnice česká, které jsou českými endemity – jinde na světě je nenajdete. Vyskytuje se tu i kriticky ohrožená popelivka sibiřská, která na našem území rostla prokazatelně i v době ledové. Vyhlášení národní přírodní památky jim zajistí ochranu, kterou si podle odborníků zaslouží.
Na takzvaných Shnilých loukách roste i další ohrožená masožravá rostlina - rosnatka okrouhlolistá. Hnízdí tu vzácný jeřáb popelavý, můžeme zde vidět vzácné motýly modrásky tečkované a modrásky bahenní anebo z rákosin zaslechnout zpěv drobného slavíka modráčka.
„Vyhlášením národní památky se území dostane nezbytné péče. Aby nezarostlo, je potřeba zabránit dalšímu rozšiřování rákosin a náletových dřevin především pravidelným kosením zdejších podmáčených luk. Ty vznikly díky lidské péči a řada rostlin právě pravidelné sečení potřebuje,“ uvedl Jan Procházka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Kokořínsko.
Národní přírodní památka Jestřebské slatiny zaujímá plochu 114 hektarů. Leží v území, o které by se už v tomto roce měla kvůli jeho jedinečným přírodním hodnotám rozšířit chráněná krajinná oblast Kokořínsko. Její název se pak změní na CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko

CHKO Kokořínsko byla vyhlášena v roce 1976 a její rozloha činí 271, 57 kilometrů čtverečních. Nachází se na území tří krajů (Liberecký, Středočeský a Ústecký) mezi Mělníkem a Českou Lípou.

Nejvyšším místem je Vlhošť (614 metrů nad mořem) ležící v Libereckém kraji, nejnižším niva potoka Liběchovka v Želízích (175 metrů nad mořem) v kraji Středočeském.

Krajina má kaňonovitý charakter, v severní části přechází v pahorkatinu. Nejnavštěvovanější část území zaujímá přírodní rezervace Kokořínský důl.

Pro území CHKO Kokořínsko jsou typické pískovcové skály, z nichž mnohé vytvářejí rozličné tvary - skalní převisy, drobné jeskyně, výklenky a římsy.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky