Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Programy na zvýšení bezpečnosti silničního provozu budou pokračovat také v příštím roce

16. 10. 2015

Liberecký kraj společně s Týmem silniční bezpečnosti a Policií ČR na Autosalonu Liberec. Společné preventivní programy zaměřené na zvýšení bezpečnosti silničního provozu budou pokračovat i v příštím roce.

Ve dnech 8. až 11. října 2015 se na libereckém výstavišti odehrál druhý ročník motoristické show. Kromě nových modelů automobilů různých značek se mohli návštěvníci seznámit i se společným programem Týmu silniční bezpečnosti a Policie ČR. Navštívili jej stovky lidí, mimo jiné žáci a studenti z mnoha škol.

„Prevenci dopravních nehod tradičně věnuje Policie ČR zvýšenou pozornost. Akce na libereckém výstavišti jsme využili k seznámení široké veřejnosti s aktuálními dopravně bezpečnostními tématy,“ říká Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Na jednotlivých stanovištích Týmu silniční bezpečnosti a Policie ČR se mohli návštěvníci seznámit se zásadami bezpečné jízdy na bicyklu a rovněž tak správného používání bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů. S ohledem na nadcházející zimní období byla pozornost zaměřena též na problematiku viditelnosti účastníků silničního provozu, především chodců a cyklistů. „Na českých silnicích zemřelo v uplynulých deseti letech 6 z 10 chodců za tmy. Nepřekvapí, že nejtragičtějšími měsíci pro chodce jsou říjen až březen. Používání reflexních doplňků může být pro chodce otázkou života a smrti. Za tmy je totiž pravděpodobnost usmrcení chodce bez reflexních doplňků 10x vyšší než u chodce s reflexy,“ doplňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.  

Jen v Libereckém kraji došlo do konce srpna tohoto roku ke 2500 dopravních nehod, při kterých zemřelo 12 lidí a dalších 93 bylo těžce zraněno. „Bohužel ani našemu kraji se vážné dopravní nehody nevyhýbají. Dlouhodobě proto podporujeme programy a aktivity, jež umožňují snižovat nehodovost a mírnit její následky. Podporujeme například dopravní výchovu dětí ve školách a na dopravních hřištích. Pracujeme ale také s motocyklisty, a to mimo jiné v rámci našeho vzdělávacího programu realizovaného na autodromu v Sosnové,“ říká Vladimír Mastník, člen rady Libereckého kraje, pověřený vedením resortu dopravy.

Preventivní aktivity konané ve spolupráci Policie ČR, Libereckého kraje a Týmu silniční bezpečnosti budou pokračovat i v dalším roce. „Již nyní se sestavuje plán společných aktivit na příští rok. Oproti předchozím rokům nebude nikterak revoluční. Problémové oblasti zůstávají víceméně stejné a je nutné se jim věnovat průběžně. Tradičně bude zvýšená pozornost věnována dopravní výchově dětí, ve větší míře chceme ovšem zapojovat i jejich rodiče. Zapomínat nebudeme ani na motocyklisty, jejichž nehodovost nám dělá velké starosti,“ dodává Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

Více informací podá:
Jan Polák
Koordinátor bezpečnosti silničního provozu Liberecký kraj
776 844 388
Email: jan.polak@bezpecnenasilnicich.cz

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624