Projekt LUISE přinese atraktivní železniční dopravu v německo–českém pohraničí

• 28. 01. 2010 13:23
  • Zdravotnictví

Projekt nazvaný LUISE: Přeshraniční studie proveditelnosti a udržitelnosti trati Liberec–Seifhennersdorf je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj, Programu Cíle3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007-2013.  Dnes se setkala expertní skupina z Česka a Saska v sídle Libereckého kraje.

„Cílem projektu je zatraktivnit železniční dopravu v oblasti německo-českého pohraničí. Dopravní svaz ZVON a Liberecký kraj se podílí na projektu LUISE s dalšími partnery, kterými jsou Ústecký kraj, Urzad Marsalkowski Wojwwódstwa Dolnoślaskiego, SŽDC, s.o., DB Netze, DSDiK, Arriva, Vogtlandbahn-GmbH,“ řekl náměstek hejtmana Martin Sepp.

Zpracovatelem této přeshraniční studie proveditelnosti na českém území je koordinátor veřejné dopravy v Libereckém kraji společnost KORID LK, spol.s.r.o.

„Jsem velice potěšen, že se můžeme podílet na tomto projektu a vnést do něho zkušenosti, které v oblasti veřejné dopravy máme. Věřím, že dokážeme cestujícím v budoucnu nabídnout další zkvalitnění cestování,“ řekl Petr Prokeš, ředitel KORID LK, spol.s.r.o.

Dodal, že je v rámci projektu sestavován komplexní soubor, který povede k zatraktivnění služeb pro cestujícího. Budou určena přestupní místa, ve kterých bude vytvořena vazba na autobusy, také zde bude možné zaparkovat auto či odstavit kolo a pro další cestu použít vlak. Pro zlepšení dostupnosti je navrženo vybudování nových železničních zastávek Liberec-Růžodol, Porajów, Hainewalde Talstraße, Großschönau-West, Varnsdorf-Polní a Varnsdorf staré nádraží. Na stávajících zastávkách by měly být zvýšeny nástupiště pro bezbariérový nástup do nových nízkopodlažních vlaků,“ uvedla vedoucí odboru dopravy KÚ“LK Stanislava Jakešová..

V rámci projektu bude podle ní také navržen integrovaný tarif a vícejazyčný informační systém. Neméně důležitým krokem je příprava k vylepšení železniční trati pro zvýšení rychlosti. Na úseku z Liberce do Hrádku nad Nisou se postupně daří SŽDC, s.o. zvyšovat rychlost až na 100 km/h, což využijí právě nové vlaky.

Do zpracovatelského týmu patří partneři ISUP GmbH, 3T consult GmbH, BRZ Infrastrukturmanagement und -consulting GmbH. Výstupem projektu LUISE bude studie proveditelnosti a udržitelnosti, která je nutným podkladem pro žádost o dotace na realizaci staveb. Její dokončení je plánováno na srpen 2010.

Příloha 1 : Základní informace o partnerech projektu LUISE

V Liberci dne 28. ledna 2010

Příloha 1: Základní informace k partnerům projektu LUISE

ZVON, Dopravní svaz Horní Lužice – Dolní Slezsko