Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Prosincová výstava na kraji představí kolekci novoročních přání

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 29. 11. 2024 08:14
  • Kultura

Sdílet článek

Adventní výstavu vánočních a novoročních přání hostí vestibul Krajského úřadu Libereckého kraje. Nese název Miroslava Lose, Ivana Antoše a řady dalších výtvarníků s názvem Pour Féliciter Miroslav Los – loutkoherec a karikaturista a přátelé a známí odevšad 1980—2024. Vernisáž se koná v pondělí 2. prosince v 16 hodin. Výstava potrvá do konce roku.

Výstava, nad níž převzala záštitu náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová, je přístupná v pondělky a středy od 8.00 do 17.30, o útercích a čtvrtcích od 8 do 16 a v pátky od 8 do 15 hodin. 

Část vystavených přání zapůjčili ze svých sbírek Jan Hrubý – kněz, grafik a karikaturista z Kadaně, Pavel Polák - emeritní režisér a výtvarník z Liberce a Oldřich Veselý - sběratel a spisovatel z Liberce. Řezbářské práce a fotografie s vánoční tematikou vystavuje Ivan Antoš- scénograf, ilustrátor a grafik z Liberce.

Historie novoričních přání se začala psát roku 1827, kdy si hrabě Chotek objednal u Josefa Berglera, ředitele pražské kreslířské akademie takzvané gratulační lístky, aby je svým známým a přátelům rozeslal poštou. To mu mělo ušetřit značné množství zdvořilostních návštěv.

Na přelomu 18. a 19. století pak český malíř Viktor Stretti vepsal na novoroční přání slova Pour Féliciter, dnes zkráceně PF. Tato popiska se ale používá jen v českých zemích, jinde v Evropě ji nepoužívají.

Dnes se takzvaná péedka prezentují hlavně on-line na internetu a sociálních sítích, kam se přesunula i velká část přání jednotlivců svým známým a přátelům i v rodinách mezi sebou.

Miroslav Los se narodil 21. května 1950 v Praze. Padesátá léta prožil na rozdíl od některých jiných ve šťastném dětství. Chodil na brigády Akce Z, mával prvnímu kosmonautu Juriji Gagarinovi, Těreškovové a Fidelu Castrovi. Byl vzorný pionýr a stával u pomníčků z května 1945. Pomalu dorostl do roku 1968. A tady se všechno začalo měnit. U budovy Československého rozhlasu byl v srpnu zastřelen sovětskými vojáky jeho spolužák Ivan. Přestal mít rád Sovětský svaz a přešel na druhou stranu barikády. Seznámil se časem s celou řadou lidí z tehdejšího disentu. Celou dobu dospívání ho fascinovalo výtvarné umění a hudba, nejvíc big beat. Kreslil, modeloval a stal se třídním karikaturistou, čímž si často vysloužil řadu poznámek do žákovské knížky. Nepodařilo se mu zajistit si modrou knížku a tak roku 1970 narukoval na základní vojenskou službu. Po dvou nekonečně dlouhých letech se jako řadový vojín vrací do civilního života. Zkouší přijímací zkoušky na loutkohereckou katedru DAMU a je přijat. Následují 4 roky studia a pak angažmá v Divadle Spejbla a Hurvínka. Po několika letech nastoupil do Naivního divadla Liberec. Zde působil dlouhou řadu sezón a spolupodílel se na vynikajícím jménu libereckého Naivního divadla doma i v zahraničí. V roce 1991 toto divadlo opouští a vydává se na samostatnou uměleckou cestu. Posléze zakládá loutkový divadelní soubor Divadlo na cestě. Kromě Libereckého kraje hraje dle možností po celém území České republiky i v zahraničí. Miroslav Los se navíc stále zabývá grafikou a scénografií. Svými vtipnými kresbami a karikaturami se zařadil mezi výtvarníky tohoto žánru od počátku 70. let do současnosti.

  • Pozvánka-PF-MiroslavLos-2024 (.pdf)
    535 kB
    29. 11. 2024 08:52

Sdílet článek

Zpět

Další aktuality

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky