První český singltrek bude soutěžit o Cenu Euroregionu

06. 11. 2009

EUROREGION NISA – Třicet dva projektů přeshraniční spolupráce se utká v listopadu o Cenu Euroregionu Nisa 2009. Jedná se o soutěž, v níž vítězí příkladné příhraniční spolupráce v pěti kategoriích: Komunální partnerství, Bezpečnost a zdraví, Vzdělání, Cestovní ruch a sport, Kultura.

„Po několikaleté zkušenosti a příznivém ohlasu s pořádáním Ceny Inovace, určené zejména podnikatelům, rozhodla Rada Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa počátkem roku 2008 o rozšíření oceňování nejlepších euroregionálních partnerství i v dalších oblastech jako je kultura, sport, cestovní ruch a dalších,“ vysvětlil smysl projektu tajemník Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.

O letošní soutěž projevili největší zájem čeští žadatelé, kteří přihlásili 19 projektů. Jsou mezi nimi města (Doksy, Turnov, Jablonec nad Nisou, Hrádek nad Nisou, Harrachov a další), občanská sdružení nebo školy. Například Technická univerzita v Liberci přihlásila do kategorie Vzdělání dva projekty a je partnerem pro další, podaný na saské straně. „Nejmenší zájem měla polská strana, která soutěží pouze s jedním projektem,“ uvedla Lenka Doláková, projektová manažerka ERN.

Horkým favoritem na Cenu ERN 2009 je první českých singltrek, který se v kategorii Cestovní ruch utká s dalšími sedmi projekty. Jeho silným soupeřem však bude plánovaná česko-polská Jizersko-Jakušycká magistrála pro lyžaře.

Singltrek, což jsou sítě stezek pro terénní cyklistiku, spojí v budoucnosti oblast Nového Města pod Smrkem s oblastí polského Swieradowa-Zdroje. Jeho celková délka je naplánována na 30 kilometrů, z toho dvě třetiny její délky povedou po české, zbytek po polské straně. V současnosti je připraven k otevření její první pětikilometrový úsek.

Uzávěrka soutěže o Cenu ERN 2009 byla 15. října a slavnostní vyhlášení v Bischofswerdě se uskuteční 12. prosince. Vítězové jednotlivých kategorií dostanou věcné ceny, diplom a ocenění právo užívat značku Držitel ceny Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa 2009. „Pro vítěze je také určena skleněná kapka uvnitř kolorovaná modrou a zelenou, barvami Euroregionu Nisa. Symbolizuje nejen kapku štěstí, ale také vody, řeku Nisu, která všechny tři země spojuje,“ dodal Zámečník

Další informace na tel. čísle: 724030306 (Jaroslav Zámečník, jednatel Euroregionu Nisa) nebo Lenka Doláková tel.: 485 340 985