Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Půjčte si knihu z krajské miniknihovny

12. 03. 2019

V březnu se slaví Světový den poezie a v dubnu pak Mezinárodní den dětské knihy a Světový den knihy a autorského práva. Krajský úřad Libereckého kraje se proto rozhodl podpořit čtenářství a snaží se propagovat i regionální literaturu. Vyhlašuje již podruhé soutěž Kniha Libereckého kraje a pro příchozí i zaměstnance krajského úřadu má ve svém vestibulu připravenou miniknihovnu. Zájemci si zde mohou vypůjčit a sami nabídnout různé knižní tituly.

Jedná se o podobný projekt, jako jsou knihobudky. Rozdíl je v tom, že se liší formou a nejčastěji mají podobu ptačích budek, poličky, lednice nebo skříňky. Jedná se o tzv. pouliční knihovny, které fungují na principu „půjč a vrať“.

Každý, kdo navštíví budovu krajského úřadu, má možnost si knížku bezplatně vypůjčit, přečíst (např. hned na úřadě při čekání na vyřízení úřední záležitosti) nebo si ji odnést domů. Pokud čtenáře kniha zaujme, může si ji nechat a nahradit jinou knihou. Úřední hodiny jsou v pondělí a středu mezi 7. až 17. hodinou, v úterý a čtvrtek od 7 do 16 hodin a v pátek od 7 do 15 hodin.

„Miniknihovna je taková drobná služba pro zaměstnance a návštěvníky krajského úřadu. Každý máme doma knihy, které můžeme postrádat a ostatní by si je rádi přečetli. Naše miniknihovna takové možnosti nabízí,“ dodala Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Celý projekt knihobudek (miniknihoven) se objevil v roce 2009 v Houstonu ve státě Wisconsin. Od roku 2010 vznikají veřejné knihovničky po celém světě včetně České republiky.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307