Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Rada doporučila návrh na novelu zákona o rozpočtovém určení daní

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 16. 03. 2016 14:03
  • Ekonomika

Sdílet článek

Rada se na včerejší schůzi zabývala návrhem dvou variant zákonodárné iniciativy Libereckého kraje na novelu zákona č. 243/2000 Sb. o rozpočtovém určení daní, které předložil hejtman Martin Půta.

Rozhodla doporučit zastupitelstvu k projednání a schválení variantu, která obsahuje návrh navýšení podílu obcí na výnosu DPH z 21,4 % na 23,58 % s platností od 1. 1. 2018. Tato varianta nezahrnuje navrácení motivační složky, kterou zrušila loňská novela uvedeného zákona. Předpokládá se, že s ohledem na prognózu vývoje české ekonomiky by taková změna zákona přinesla posílení příjmů měst a obcí ve výši celkem 7 miliard Kč. O tuto částku byly samosprávné celky ochuzeny při snížení podílu obcí na celostátním hrubém výnosu daně v roce 2012.

Pokud by se podařilo prosadit tento návrh na navrácení podílu obcí na celostátním výnosu DPH, tak by to znamenalo přínos pro obce v Libereckém kraji v celkové výši cca 320 mil. Kč ročně,“ říká ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter. „Podíl u obcí a krajů byl snížen s účinností od 1. ledna 2012 v souvislosti se zahájením druhého pilíře důchodové reformy. V roce 2015 již byl druhý pilíř důchodové reformy zrušen, ale navrácení podílu DPH se dotklo jen vyšších územních samosprávných celků – krajů, nikoliv obcí, kde proběhlo stejné snížení v roce 2012,“ dodává hejtman Martin Půta a uvádí, že například pro statutární město Liberec by navýšení znamenalo 12,5 mil. Kč ročně, pro město Hrádek nad Nisou 870 tisíc Kč, město Zákupy 330 tisíc Kč, město Hejnice 320 tisíc Kč a pro obec Studenec by posílení příjmů znamenalo 225 tisíc Kč navíc.

„Iniciativu kraje ohledně změny RUD ve prospěch obcí vítám. Částka, o kterou by se zvýšil daňový příjem města pro nás znamená třeba jedno nové dětské hřiště nebo opravený chodník na sídlišti,“ říká starosta města Zákupy Radek Lípa.

„Je to pro mne opravdu velmi důležitá pozitivní zpráva, možné navýšení RUD rozšiřuje možnost obcí, jak se postarat o svůj majetek,“ dodává Josef Horinka, starosta města Hrádek nad Nisou a předseda Sdružení obcí Libereckého kraje.

Pokud bude návrh zákonodárné iniciativy kraje schválen, pověří zastupitelstvo hejtmana jeho předložením Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a jednáním o něm za Liberecký kraj.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky